AKTUALNOŚCI

Bezpieczne ferie

W najbliższy poniedziałek rozpoczynają się ferie zimowe w naszym województwie. Dla wielu dzieci oznacza to wyjazdy na obozy lub półkolonie. Część z uczniów ferie spędzi również w domach. Pamiętajmy, aby przypomnieć naszym pociechom główne zasady bezpieczeństwa. Z kolei nad bezpieczeństwem tych, którzy będą podróżować do miejsc zimowego wypoczynku, czuwać będą policjanci prowadząc wzmożone kontrole na drogach.

Mundurowi zapowiadają częste kontrole autokarów i busów wiozących dzieci na zorganizowane formy wypoczynku. Nasilony ruch zarówno autokarów, jaki i samochodów osobowych może występować już od piątku. Szczególną uwagę podczas kontroli drogowych zwracać będą na: stan trzeźwości kierowców, dokumenty oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób.

Mundurowi będą zwracać uwagę na stan techniczny autokarów, szczególnie na układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.

Policja przypomina rodzicom, że taką kontrolę można zgłosić z wyprzedzeniem telefonicznie kontaktując się jednostką Policji. KPP w Świdniku – tel. 47 812 12 06 – całodobowo.

Jeżeli decydujemy się wysłać dziecko na wyjazd zorganizowany, sprawdźmy dokładnie jego organizatora. Upewnijmy się, czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty.

Podczas wyjazdu dzieci na wypoczynek pamiętajmy również, że w czasie podróży dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty, markowe ubrania i większe kwoty pieniędzy. Przestrzegajmy przed kontaktami z osobami obcymi. Zaopatrzmy dzieci w karteczki z ważnymi numerami prywatnymi i alarmowymi.

Jeśli dzieci zostają w domu, zadbajmy, aby umożliwić im korzystanie z półkolonii, czy innych zorganizowanych zajęć. Na czas nieobecności dorosłych, zapewnijmy w domu najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Nasze pociechy mają bowiem wiele pomysłów, które podpowiada im wyobraźnia.

Jeszcze długo przed feriami, policjanci w ramach działań profilaktycznych spotykali się z uczniami przypominając najmłodszym zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Mundurowi przestrzegali przed niebezpiecznymi zabawami na zbiornikach wodnych. Dzieci bardzo często wybierają je jako ślizgawki. Niesie to za sobą duże ryzyko utonięć. Policjanci zachęcają również dzieci do zakładania elementów odblaskowych, aby po zmierzchu były widoczne na drodze. W ramach akcji „Odblaski ratują życie” funkcjonariusze będą prowadzić akcję profilaktyczną wśród pieszych i przekazywać im odblaski.

źródło: KWP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button