AKTUALNOŚCI

I stopień alarmowy obowiązuje już na terenie Polski

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP) na terenie całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od 15 lutego 2022 r. od godz. 23:59 do 28 lutego 2022 r. do godz. 23:59.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Jak informuje chociażby portal Interia:

” Wprowadzenie stopnia alarmowego ALFA-CRP może mieć związek z cyberatakiem, do jakiego doszło na terenie Ukrainy we wtorek 15 lutego. Tamtejsze ministerstwo obrony poinformowało, że witryna resortu, czterech banków, a także część ich aplikacji, padły ofiarą ataku DDoS. „Nasz strona internetowa najpewniej padła ofiarą ataków DDoS, podczas których rejestrowana jest nadmierna liczba zgłoszeń na sekundę” – przekazał resort obrony Ukrainy.” – czytamy w artykule dostępnym pod tym linkiem.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

źródło: MSWiA, Interia

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button