AKTUALNOŚCI

Wraca normalna praca urzędów, rząd znosi większość obostrzeń

Od 1 marca znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te najbardziej konieczne. Przywracamy normalną pracę w urzędach. Nadal będzie obowiązywało noszenie maseczek w komunikacji miejskiej i w sklepach – zapowiedział w trakcie środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

fot. PAP

Informację o zniesieniu większości obowiązujących obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19 premier przedstawił w trakcie wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

„Przywracamy w urzędach pracę stacjonarną. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach, przedsiębiorstwach zalecana była praca zdalna, dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania” – stwierdził premier. „Rząd zdecydował o zniesieniu większości obostrzeń od 1 marca, za wyjątkiem obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, izolacji i kwarantanny dla współdomowników i kwarantanny przyjazdowej dla osób bez ważnego Unijnego Certyfikatu COVID-19”.

Minister zdrowia Adam Niedzielski tłumaczył, że głównym powodem podjęcia przez rząd decyzji o znoszeniu obostrzeń jest coraz lepsza sytuacja epidemiczna. „Trend spadkowy zakażeń jest bardzo silny” – powiedział Niedzielski.

„Pandemia jeszcze się nie skończyła, ale widzimy, że śmiertelność oraz hospitalizacje wywołane wariantem omikron są o wiele mniejsze niż w poprzednich wariantach COVID-19. Będziemy stopniowo odchodzić od pozostałych obostrzeń” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki zastrzegł, że rozdział pandemii COVID-19 nie jest jeszcze zamknięty. „Pandemia nas wszystkich nauczyła pokory, nauczyła spokojnego podejmowania decyzji. Ale widzimy, że dzisiaj śmiertelność wywołana wariantem omikron, hospitalizacje wywołane tą mutacją są dalece niższe niż przestrogi, z którymi się spotykaliśmy i których słuchaliśmy, bo lepiej założyć ten zły scenariusz i ocalić jak najwięcej istnień ludzkich, pomóc jak największej liczbie ludzi” – podkreślił.

Z informacji przekazanych dziś rano przez wiceszefa resortu zdrowia Waldemara Kraskę wynika, że ostatniej doby zanotowano 20 456 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wiceminister dodał, że zmarło 360 osób z COVID-19, a ok. 70 proc. z nich było niezaszczepionych. Kraska zaznaczył, że dzisiejsza liczba zakażeń „to jest prawie 30 procent mniej niż to było tydzień wcześniej”. W ocenie wiceministra zdrowia „sytuacja epidemiczna w naszym kraju wydaje się, że jest sytuacją już w tej chwili stabilną”, więc luzowanie obostrzeń jest uzasadnionym działaniem.

źródło: PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button