AKTUALNOŚCI

Pomoc dla Ukrainy

Niestety, z całej Ukrainy dochodzą informacje o zabitych i rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału, ofiary są również wśród ludności cywilnej. W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim powstają punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. W ciągu najbliższych godzin w tych województwach, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstać ma osiem punktów dla uchodźców – poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Zapewnione zostaną tam: wyżywienie, pomoc medyczna i informacje dla uchodźców. – Na pewno duża część Ukraińców będzie chciała szukać pomocy wśród rodaków, którzy już przebywają w Polsce. Ci, którzy będą bez żadnych perspektyw będą mieli zapewnioną pomoc w punktach recepcyjnych – podkreślił Szefernaker.

W pełnej gotowości do pomocy jest polska Straż Graniczna. „Aktualnie na wschodnich przejściach granicznych jest względny spokój. Nie widać jeszcze wzmożonego ruchu. Jedynie samochody ciężarowe odprawiane są wolniej”- poinformował kpt. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Na pomoc Ukrainie!

W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. PCK na bieżąco monitoruje sytuację i dostosowuje swoje działania do panujących warunków. – Akcje będą skoordynowane z działaniami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, który działa na miejscu zdarzenia – mówi Jerzy Bisek, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Już w połowie lutego br. Lubelski Oddział Okręgowy PCK przekazał łóżka polowe, materace i śpiwory, które pozwolą przygotować 370 miejsca dla potrzebujących obywateli Ukrainy przy przejściach granicznych na Lubelszczyźnie. Do działania przygotowany jest również Podkarpacki Oddział Okręgowy PCK w Rzeszowie.

Jak powiedział Rafał Sakowski, koordynator ds. ratownictwa w Biurze Zarządu Głównego PCK – Grupy Ratownictwa PCK w każdej chwili mogą wesprzeć służby państwowe oraz lokalne władze w zabezpieczeniu przejść granicznych oraz przeprowadzeniu wstępnej segregacji medycznej ewentualnych poszkodowanych, przekraczających granicę polsko-ukraińską.

Polski Czerwony Krzyż w razie potrzeby może również wspierać miejsca tymczasowego zakwaterowania uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi. „Dysponujemy sprzętem (łóżka polowe, śpiwory, koce, żywność środki higieny osobistej) oraz posiadamy szerokie doświadczenie w udzielaniu pomocy humanitarnej, które pozwoli na zapewnienie schronienia i opieki poszkodowanym.” – deklaruje PCK.

Solidarni z Ukrainą!

Na portalu pomagam.pl trwa zbiorka Solidarni z Ukrainą na pomoc działającym tam organizacjom humanitarnym. Zbiórka została utworzona przez Fundację Pomagam.pl co oznacza, że wszystkie koszty związane z tą zbiórką pokrywa portal Pomagam.pl, a 100% wpłaconej na zbiórkę kwoty trafia na fundusz solidarnościowy.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button