AKTUALNOŚCI

Mieszkaniec gminy Mełgiew – wśród zatrzymanych za nawoływanie do nienawiści

Dzięki pracy policjantów z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie zostało zatrzymanych 4 mieszkańców województwa lubelskiego, którzy na portalach społecznościowych nawoływali do przestępstw z nienawiści i ataków na uchodźców. To mężczyźni w wieku 26, 29,30 i 35 lat. Wśród nich jest mieszkaniec gminy Mełgiew.

fot. policja

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiały się niepokojące informacje dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców województwa lubelskiego, a szczególnie terenów przygranicznych. Członkowie grup pseudokibiców apelowali o organizowanie się do „patrolowania” miejscowości przygranicznych oraz o „zjednoczenie sił w celu oczyszczania miasta”. Takie wpisy monitorowali w ostatnich dniach policjanci.

fot. policja

Kryminalni z powiatu świdnickiego zatrzymali 35-letniego mieszkańca gminy Mełgiew, który na portalu społecznościowym umieścił komentarz na jednym z wątków dyskusyjnych. Został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie, a następnie usłyszał zarzut w sprawie. Prokuratura zastosowała wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

Z kolei policjanci z Puław zatrzymali 29 letniego mieszkańca gminy Wąwolnica, podejrzanego o publiczne nawoływanie do nienawiści do osób pochodzących z Bliskiego Wschodu. 29 latek na jednym z portali społecznościowych zamieścił wulgarny wpis, w którym publicznie nawoływał do nienawiści takich osób oraz je znieważył. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Funkcjonariusze zabezpieczyli też sprzęt służący do popełnienia przestępstwa. Dzisiaj 29 latek zostanie doprowadzony do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego.

Kolejny z zatrzymanych mężczyzn to 30-letni mieszkaniec gminy Tyszowce, który za pośrednictwem portalu społecznościowego na jednej z grup społecznościowych zamieścił wpis propagujący mowę nienawiści.

Natomiast kryminalni z chełmskiej komendy zatrzymali 26-letniego mieszkańca gminy Kamień, który na portalu społecznościowym zamieszczał wpisy nawołujące do nienawiści na tle narodowościowym wobec uchodźców z Ukrainy oraz Bliskiego Wschodu. Policjanci przeszukali zajmowane przez niego pomieszczenia i zabezpieczyli telefon komórkowy oraz laptop. Dzisiaj z udziałem zatrzymanego będą wykonywane dalsze czynności procesowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami karnymi za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

źródło: KWP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button