EDUKACJA

Minister edukacji: niedługo będzie „lex Czarnek 2.0”

Niedługo będzie „lex Czarnek 2.0”. Przystępujemy do pisania od początku tej ustawy, im szybciej tym lepiej – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do prezydenckiego weta nowelizacji Prawa oświatowego.

fot. PAP

Prezydent Andrzej Duda podczas środowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego poinformował o zawetowaniu nowelizacji Prawa oświatowego. Jak wskazywał, ustawa wzbudzała duże kontrowersje, a w obecnej sytuacji na scenie politycznej potrzebna jest jedność, zgoda i skupienie się na sprawach bezpieczeństwa Polski.

Decyzję prezydenta skomentował w Programie Trzecim Polskiego Radia minister edukacji. „Uzasadniając to weto pan prezydent powiedział opozycji: prosiliście mnie o to, więc macie, ale liczę na jedność wokół ustawy o obronie ojczyzny. Jeśli tak będzie, to bardzo dobrze” – powiedział szef MEiN.

Dodał, że ustawa zmieniająca Prawo oświatowe w kierunku „zagwarantowania rodzicom prawa do wychowania dzieci zgodnie z własnym sumieniem” będzie podpisana po ponownym jej uchwaleniu „w innej perspektywie czasowej”. Szef resortu edukacji zapowiedział, że „niedługo będzie +lex Czarnek 2.0+”. „Przystępujemy do pisania od początku tej ustawy, im szybciej tym lepiej”.

Zaznaczył przy tym, że nie widzi żadnych przepisów, które w tej ustawie należałoby zmieniać, ale „będziemy pytać pana prezydenta, co ewentualnie w niej zmienić (…) Przy czym pan prezydent powiedział mi dzisiaj, że nie ma żadnych zastrzeżeń do tej ustawy merytorycznie, tylko czas jest nieodpowiedni. Przyjmuje to do wiadomości i pracujemy nad ustawą”.

Projekt nowelizacji przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Według noweli dyrektor szkoły lub placówki miał mieć obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator miał mieć 30 dni na wydanie opinii. Nowelizacja wzmacniała także pozycję kuratora oświaty, jeśli chodzi o wspólne kompetencje organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego; zawarto w niej także przewidzianą procedurą odwołania dyrektora szkoły przez kuratora oświaty, gdyby nie realizował zaleceń kuratorium w kierowaniu szkołą.

Nowelizację Prawa oświatowego krytykowała m.in. opozycja, samorządowcy oraz organizacje społeczne. Zwracano uwagę m.in. na to, że nowe przepisy mogą zdecydowanie utrudnić działanie organizacji pozarządowych w szkołach.

źródło: Serwis PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button