AKTUALNOŚCI

Koniec obowiązku noszenia maseczek!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zniesieniu obowiązku zakrywania ust i nosa, z wyjątkiem podmiotów leczniczych. Obostrzenia znikną już 28 marca. Zniesione zostaną również: izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczna.

Minister zdrowia zastrzegł jednak, że maseczki powinny być używane w sytuacjach, które sami uważamy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia – chodzi np. o duże skupiska ludzi.

Jeśli chodzi o izolację i kwarantannę, minister zaznaczył, że: „zakażeni pacjenci będą otrzymywać zwolnienia i bedą musieli sami się izolować, mając świadomość zagrożenia. Nie będzie tym zadządzać sanepid”

„Jeżeli będą pojawiały się ogniska, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to oczywiście sanepid cały czas posiada uprawnienia do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji”.

Od kwietnia bezpłatne testy na wykrycie SArS-CoV-2 będą wykonywane tylko na zlecenie lekarskie.

Niedzielski wspomniał, że do końca kwietnia przewidywana jest zdecydowwana redukcja hospitalizacji i zakażeń. Dziś odnotowano 8994 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w kraju, to blisko 26 proc. mniej niż tydzień temu.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button