AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

Dwór w Rybczewicach Drugich walczy w ogólnopolskim konkursie “Zabytek Zadbany”

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Szczyci się wieloletnią tradycją – po raz pierwszy ogłoszony został w 1975 roku. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 100 obiektów z całego kraju. Wśród 88 obiektów zakwalifikowanych do konkursu jest 5 z naszego województwa, a pośród nich znajduje się Dwór w Rybczewicach Drugich, oceniany w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”.

Modernizacja XIX-wiecznego dworu w Rybczewicach Drugich trwała od stycznia 2020 r. Gmina Rybczewice zakończyła realizację projektu w ubiegłym roku. Pisaliśmy o tym TU.

fot. Zabytkowy Dwór w Rybczewicach Drugich

Pozostałe zakwalifikowane do konkursu zabytki z województwa lubelskiego to:

-Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu (Parafia Rzymskokatolicka pw. Zwiastowania w Zamościu/Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce)

-Dwór Lachertów ob. Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach (Gmina Puchaczów)

-Willa pod Wiewiórką, dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

-Cerkiew Prawosławna p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie (Parafia Prawosławna p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie)

W kolejnym etapie eksperci Narodowego Instytutu Dziedzictwa ocenią poziom realizacji konserwatorskich. Końcowej oceny dokona jury, które w każdej kategorii nominuje zabytki do tytułów laureatów i wyróżnionych.

Kategorie konkursowe:

A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu

B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)

C. Adaptacja obiektów zabytkowych

D. Architektura i budownictwo drewniane

E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)

F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymają tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów. Nagrodzone zabytki będą również prezentowane w dedykowanych wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przekazywanych właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego.

fot. UG Rybczewice

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button