Dwór w Rybczewicach Drugich walczy w ogólnopolskim konkursie “Zabytek Zadbany”
„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Szczyci się wieloletnią tradycją – po raz pierwszy ogłoszony został w 1975 roku. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.
W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 100 obiektów z całego kraju. Wśród 88 obiektów zakwalifikowanych do konkursu jest 5 z naszego województwa, a pośród nich znajduje się Dwór w Rybczewicach Drugich, oceniany w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”.
Modernizacja XIX-wiecznego dworu w Rybczewicach Drugich trwała od stycznia 2020 r. Gmina Rybczewice zakończyła realizację projektu w ubiegłym roku. Pisaliśmy o tym TU.
Pozostałe zakwalifikowane do konkursu zabytki z województwa lubelskiego to:
-Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu (Parafia Rzymskokatolicka pw. Zwiastowania w Zamościu/Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce)
-Dwór Lachertów ob. Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach (Gmina Puchaczów)
-Willa pod Wiewiórką, dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)
-Cerkiew Prawosławna p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie (Parafia Prawosławna p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie)
W kolejnym etapie eksperci Narodowego Instytutu Dziedzictwa ocenią poziom realizacji konserwatorskich. Końcowej oceny dokona jury, które w każdej kategorii nominuje zabytki do tytułów laureatów i wyróżnionych.
Kategorie konkursowe:
A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
C. Adaptacja obiektów zabytkowych
D. Architektura i budownictwo drewniane
E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem
Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymają tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów. Nagrodzone zabytki będą również prezentowane w dedykowanych wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przekazywanych właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego.
fot. UG Rybczewice