AKTUALNOŚCI

Policjanci apelują o bezpieczeństwo podczas Świąt Wielkanocnych

Zbliża się Wielkanoc. To czas, kiedy wiele osób planuje podróże do swoich bliskich, a także przedświąteczne zakupy. Policjanci, jak co roku przypominają kierującym o zachowaniu rozsądku, rozwagi i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego oraz o bezpieczeństwie podczas zakupów w sklepach i internecie. Pamiętajmy też o odpowiednim zabezpieczeniu naszych domów i mieszkań.

Jak co roku okres przed Wielkanocą jak i okres Świąt to czas wzmożonego ruchu na drogach, a także przedświątecznych zakupów. Aby ten czas minął bezpiecznie, należy pamiętać o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, unikniemy wielu nieprzyjemności. Zróbmy wszystko, aby te dni minęły nam w spokojnej i radosnej atmosferze.

Niektórzy z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzą wiele godzin w drodze.

Aby podróż była bezpieczna dla nas samych, jak również innych uczestników ruchu drogowego, musimy pamiętać, że wolniej oznacza bezpieczniej. Lepiej zdjąć nogę z gazu i dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają również pijani kierowcy. Nawet niewielka ilość alkoholu w naszym organizmie, wpływa na naszą koncentrację i refleks i może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Pamiętajmy, aby wsiadając „za kółko” być wypoczętym i wyspanym, co pozwoli być nam skoncentrowanymi. Gdy pojawi się zmęczenie, najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę. Nie zapomnijmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu do podróży.

Pamiętajmy, aby robiąc zakupy, czy to w placówkach handlowych, czy też internecie, zachować ostrożność.

Przebywając w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej, przechowujmy dokumenty i pieniądze w bezpiecznych miejscach. Nie trzymajmy ich w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy również uwagę na podręczne torby, torebki, aby były zamknięte. Nie trzymajmy pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy ofiarą kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty. O bezpieczeństwie nie zapominajmy również podczas zakupów w sieci. Przestępcy działający w internecie wykorzystują wiele technik i sposobów, by wyłudzić od nas pieniądze.

Gdy wyjeżdżamy należy dokładnie zabezpieczyć domy i mieszkania. Dobrze poprosić kogoś z rodziny lub sąsiada by zwrócił uwagę na nasze miejsce zamieszkania.

Pamiętajmy także, że świąteczne tradycje, a przede wszystkim „Śmigus-dyngus” nie zwalniają nas z odpowiedzialności za czyny niezgodne z prawem. Wylewanie wody na przechodniów albo rzucanie foliowymi workami wypełnionymi wodą w pojazdy – to nie jest tradycja. Takie sytuacje mogą być groźne a nieodpowiedzialne zachowania, mogą ponieść do odpowiedzialności karnej za naruszenie przepisów.

źródło: KPP w Świdniku

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button