AKTUALNOŚCI

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na dzieci z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy od 23 kwietnia mogą składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wniosek jest elektroniczny i po ukraińsku.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w naszym kraju z dziećmi, mają prawo do świadczeń rodzinnych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Już wcześniej mogli złożyć wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ i dofinansowanie do opłat za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Teraz rodzice mogą również wystąpić o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) na dzieci, które przybyły do Polski po 23 lutego w związku z wojną.

RKO to świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Przysługuje rodzicowi w kwocie po 500 zł miesięcznie za czas pobytu z dziećmi w Polsce.
Wniosek należy przesłać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Służy do tego formularz RKO-U w języku ukraińskim. Wskazówki, jak wypełnić wniosek, znajdują się na stronie www.zus.pl. Pomoc w rejestracji konta w PUE i wypełnieniu elektronicznego wniosku zapewniają także pracownicy ZUS – w każdej placówce Zakładu.

Więcej informacji na infolinii pod numerem telefonu 22 444 02 55. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–18:00.

źródło: ZUS

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button