AKTUALNOŚCI

Do ZUS wpływają pierwsze wnioski o kapitał opiekuńczy dla uchodźców z Ukrainy

W miniony weekend do ZUS wpłynęło prawie 400 wniosków od uchodźców z Ukrainy o rodzinny kapitał opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia – poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Od soboty 23 kwietnia tego roku formularz RKO-U w języku ukraińskim dostępny jest na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

„Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał dodatkowe wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi” – mówił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Przypomniał, że rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tys. złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka może zdecydować, czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy.

Dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi udostępniony został specjalny wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w języku ukraińskim (RKO-U). Prawidłowe złożenie wniosku RKO-U na PUE ZUS pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznania świadczenia przez ZUS.

Do złożenia wniosku (RKO-U) niezbędny jest polski numer identyfikacyjny PESEL rodzica i dziecka, na które wnioskuje o świadczenie, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce. Wniosek RKO-U może być złożony wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. Co ważne, uchodźcy z Ukrainy, którzy uzyskali numer PESEL UKR w marcu 2022 r., nie muszą się martwić, składając wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w kwietniu, że świadczenie za marzec im przepadnie. Zakład przyzna im świadczenia również za marzec, tj. od miesiąca uzyskania numeru PESEL UKR.

Rodzinny kapitał opiekuńczy, jak i inne świadczenia z programu „Rodzinna 500 plus”, przysługują uchodźcy w okresie, kiedy przebywa z dziećmi w Polsce.

źródło: Serwis PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button