AKTUALNOŚCITURYSTYKA

TĘŻNIA SOLANKOWA JUŻ OTWARTA

Jest darmowa i dla wszystkich, którzy chcą skorzystać z jej aspektów zdrowotnych. To jeden z nielicznych tego typu ogólnodostępny obiekt w województwie lubelski i powiecie świdnickim. Projekt został zrealizowany pod nazwą „Kształtowanie przestrzeni publicznej w gminie Rybczewice poprzez wykonanie tężni solankowej oraz placu na zajęcia artystyczne”.

Celem projektu było podniesienie atrakcyjności przestrzeni publicznej oraz rozwój potencjału obszaru wiejskiego poprzez wykonanie jednej tężni solankowej oraz jednego utwardzonego placu na cele artystyczne w gminie Rybczewice

Tężnia solankowa została otwarta wraz z początkiem maja na skwerze przy Zespole Dworsko-Parkowym w Rybczewicach. Obok Tężni znajduje się również plac na którym mogą odbywać się zajecie artystyczne np., fitness, taneczne i różnego rodzaju gry i zabawy.

Wytwarzany przez nią mikroklimat jest zbliżony do tego nad morzem. Spacer wokół tężni stanowi okazję do wdychania korzystnego dla zdrowia jodu. Godzinny spacer przy tężni solankowej dostarcza organizmowi dawkę jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

Tężnia z pewnością zachęci mieszkańców gminy i gmin sąsiednich oraz turystów, chcących skorzystać z dobrodziejstwa solnego mikroklimatu, który jest nie do przecenienia dla mieszkańców. Turystów zachęci do odwiedzenia naszej gminy, co będzie miało pośredni wpływ na rozwój gminy jako miejsca atrakcyjnego turystycznie” – mówi Wójt Gminy Rybczewice Elżbieta Masicz i dodaje, że:

Już po kilku dniach korzystania z tężni widzimy olbrzymie zainteresowanie obiektem , co nas bardzo cieszy i potwierdza fakt trzyletniego dążenia do jej powstania z korzyścią dla mieszkańców i turystów.”

Pomysł budowy tężni powstał dawno, a gmina Rybczewice już w maju 2019 roku otrzymała dotację  na realizację zadania. Pierwsza konsultacja społeczna, w postaci ankiety, odbywała się od 7 do 21 października 2020 r. 80,34 % osób biorących udział w ankiecie opowiedziało się za budową tężni. Odbiór techniczny i oddanie do użytku nastąpiło pod koniec kwietnia.

Inwestycja zrealizowana została w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Działanie „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”, operacje typu „Kształtowanie przestrzeni publicznej”.

Pierwsze wiosenne promienie słońca zachęcają do spacerów, a my zachęcamy do skorzystania z leczniczych właściwości naszej tężni solankowej.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button