AKTUALNOŚCI

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Świdnicka policja przypomina o funkcjonowaniu ciekawego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to platforma internetowa, za pośrednictwem której możemy poinformować policję o lokalnych zagrożeniach występujących w precyzyjnie wskazanych miejscach. Naniesienie zgłoszenia na mapę skutkuje konkretnymi działaniami podejmowanymi przez mundurowych. Zachęcamy do korzystania z tej formy kontaktu z policją.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od 2016r. Od tamtej pory przeszła szereg aktualizacji, aby korzystanie z niej było jeszcze prostsze i bardziej intuicyjne a zgłoszenia bardziej precyzyjne.

Do czego służby KMBZ?

Za pośrednictwem KMBZ każdy może poinformować policję o zagrożeniach występujących lokalnie. Każde zgłoszenie skutkuje podjęciem działań przez Policję. W pierwszej kolejności jest weryfikowane, a w przypadku, gdy jest potwierdzone – Policja podejmuje odpowiednie kroki, a w przypadku takiej konieczności długofalowe działania, aby wyeliminować zagrożenie.

Jak nanieść zgłoszenie?

Korzystanie z Mapy jest niezwykle proste i intuicyjne. W pierwszej kolejności odszukujemy na mapie Polski obszar, na którym występuje zagrożenie. Następnie klikamy „dodaj zgłoszenie” a z dostępnego katalogu wybieramy rodzaj zagrożenia (np. akty wandalizmu, niewłaściwa infrastruktura drogowa, zła organizacja ruchu drogowego, używanie środków odurzających, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu i wiele innych). Następnie w sposób jak najbardziej precyzyjny umieszczamy zgłoszenie na mapie – dokładnie tam, gdzie ono występuje. Zachęcamy aby w zgłoszeniu podać kiedy dokładnie występuje, opisać je oraz opcjonalnie można dołączyć zdjęcie.

Co się stanie po naniesieniu zgłoszenia?

W chwili dodania zgłoszenia automatycznie trafia ono na Policję. Koordynator przydziela zadania odpowiednim patrolom. Każde zgłoszenie jest kilkukrotnie sprawdzane. W dane miejsce kierowani są policjanci, którzy wnikliwie sprawdzają i analizują problem. W przypadku, gdy zgłoszone zagrożenie faktycznie występuje i zostanie potwierdzone Policja podejmuje kroki aby je wyeliminować. Niekiedy wymaga to od Policji długofalowych działań i angażowania zwiększonej ilości policjantów.

Dlaczego zgłaszać zagrożenie na Mapie, a nie telefonicznie Dyżurnemu?

Atrakcyjność zgłaszania zagrożeń poprzez KMBZ wynika z tego, że każdy zasygnalizowany problem jest wnikliwie analizowany, a czas poświęcony na realizację tego zadania jest długi. Przykładowo: widzimy, że pod blokiem osoby spożywają alkohol. Wiemy, że to nie jest pierwszy raz. Sytuacja powtarza się. Po zgłoszeniu dyspozytorowi Policja wysyła patrol. Niestety osoby spożywające alkohol oddalają się przed przyjazdem mundurowych. Policja nie zastaje uczestników. Na tym interwencja się kończy.

Inaczej jest w przypadku naniesienia problemu na Mapę. Koordynator przydziela sprawdzenie wskazanego miejsca kilku patrolom o różniej porze. Zadanie trafia też do dzielnicowych, którzy sprawdzając zagrożenie rozmawiają z mieszkańcami. W przypadku potwierdzenia zagrożenia wypracowuje się odpowiednie działania. W tym przypadku m.in. policjanci otrzymają polecenia częstszych kontroli w danym miejscu aż do wyeliminowania zagrożenia.

Należy pamiętać, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych.

FILM – jak nanieść zagrożenie na KMBZ

Jeszcze raz zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

źródło: KPP w Świdniku

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button