AKTUALNOŚCI

Ostrożność pozwoli zapobiec tragedii

Wakacje to czas, kiedy na drogach obserwujemy wzmożony ruch maszyn rolniczych. Kierujący ciężkim sprzętem powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy jak i w czasie prac na polach. Pamiętajmy, że maszyny rolnicze nie mogą być miejscem zabawy dla dzieci. Niekiedy wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku niosącego poważne konsekwencje. Ostrożność pozwoli zapobiec nieodwracalnym w skutkach tragediom.

fot. policja

Tragedia podczas pracy

Policja apeluje do wszystkich rolników o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi podczas wykonywania prac polowych. Odpowiednio zaplanujmy wykonywanie prac polowych, rozsądek oraz poważne podejście do zasad bezpieczeństwa pozwoli na uniknięcie wypadków.

Do nieszczęśliwego wypadku przy koszeniu zboża doszło w poniedziałek wieczorem na terenie gminy Rejowiec Fabryczny. Ręka 40-letniego operatora kombajnu została wciągnięta przez pasy napędowe. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. 40-letni operator kombajnu zbożowego zatrzymał maszynę i najprawdopodobniej nie wyłączając jej nachylił się do miejsca, gdzie znajdują się pasy napędowe. Wtedy doszło do wciągnięcia jego ręki.

Wzmożony ruch maszyn rolniczych

reklama reklama

Poruszanie się takim sprzętem wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Zanim wyruszymy na drogę, upewnijmy się, że jest ona sprawna i kierowanie nią nie zagraża bezpieczeństwu. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne takie jak sprawnie działające światła, trójkąt, który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy. Pamiętajmy również o trzeźwości za kierownicą.

Policjanci przypominają również, że niedopuszczalne jest przewożenie ludzi na przyczepach załadowanych zbożem, słomą, zaczepach, na dyszlach czy błotnikach. Pamiętajmy przede wszystkim o zakazie przewożenia dzieci ciągnikami rolniczymi oraz obsługiwanie tych ciągników przez osoby niepełnoletnie. Takie zachowanie może skutkować upadkiem, a następnie najechaniem na taką osobę. Warto każde uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedzić sygnałem dźwiękowym, a wcześniej każdorazowo upewnić się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają bawiące się dzieci.

Jeśli dzieci pomagają w pracach polowych należy zachować szczególną ostrożność – najważniejszy jest stały nadzór i rozsądek. Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych. Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi typu pilarki, piły, a także nawozów w miejscach dostępnych dla dzieci.

źródło: Policja

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button