AKTUALNOŚCI

Ostrożność pozwoli zapobiec tragedii

Wakacje to czas, kiedy na drogach obserwujemy wzmożony ruch maszyn rolniczych. Kierujący ciężkim sprzętem powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy jak i w czasie prac na polach. Pamiętajmy, że maszyny rolnicze nie mogą być miejscem zabawy dla dzieci. Niekiedy wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku niosącego poważne konsekwencje. Ostrożność pozwoli zapobiec nieodwracalnym w skutkach tragediom.

fot. policja

Tragedia podczas pracy

Policja apeluje do wszystkich rolników o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi podczas wykonywania prac polowych. Odpowiednio zaplanujmy wykonywanie prac polowych, rozsądek oraz poważne podejście do zasad bezpieczeństwa pozwoli na uniknięcie wypadków.

Do nieszczęśliwego wypadku przy koszeniu zboża doszło w poniedziałek wieczorem na terenie gminy Rejowiec Fabryczny. Ręka 40-letniego operatora kombajnu została wciągnięta przez pasy napędowe. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. 40-letni operator kombajnu zbożowego zatrzymał maszynę i najprawdopodobniej nie wyłączając jej nachylił się do miejsca, gdzie znajdują się pasy napędowe. Wtedy doszło do wciągnięcia jego ręki.

Wzmożony ruch maszyn rolniczych

Poruszanie się takim sprzętem wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Zanim wyruszymy na drogę, upewnijmy się, że jest ona sprawna i kierowanie nią nie zagraża bezpieczeństwu. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne takie jak sprawnie działające światła, trójkąt, który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy. Pamiętajmy również o trzeźwości za kierownicą.

Policjanci przypominają również, że niedopuszczalne jest przewożenie ludzi na przyczepach załadowanych zbożem, słomą, zaczepach, na dyszlach czy błotnikach. Pamiętajmy przede wszystkim o zakazie przewożenia dzieci ciągnikami rolniczymi oraz obsługiwanie tych ciągników przez osoby niepełnoletnie. Takie zachowanie może skutkować upadkiem, a następnie najechaniem na taką osobę. Warto każde uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedzić sygnałem dźwiękowym, a wcześniej każdorazowo upewnić się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają bawiące się dzieci.

Jeśli dzieci pomagają w pracach polowych należy zachować szczególną ostrożność – najważniejszy jest stały nadzór i rozsądek. Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych. Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi typu pilarki, piły, a także nawozów w miejscach dostępnych dla dzieci.

źródło: Policja

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button