AKTUALNOŚCI

Świdnik: Skąd ten bałagan?

O tym, że przy budynku na ulicy ks. J. Hryniewicza w Świdniku, a dokładnie przy kontenerach na odpady komunalne, panuje od blisko tygodnia przeogromny bałagan redakcję poinformował nasz Czytelnik. Na miejscu okazało się, że faktycznie znajduje się tam sterta elektroszrotu m.in. telewizory, części komputerowe czy zużyte tonery. Zaznaczmy, że nie jest to pierwszy raz, gdy w tym miejscu zamiast bezpośrednio w kontenerze, zużyte sprzęty wylądowały wokół niego. Jako, że teren należy do Gminy Miejskiej Świdnik, zaś za czystość w tym miejscu odpowiada przedsiębiorstwo PEGIMEK.

Jeszcze pod koniec czerwca bieżącego roku, o problemie w tym miejscu, za pomocą mediów społecznościowych poinformowało stowarzyszenie Świdnik Wspólna Sprawa: „ (…) Te zdjęcia pochodzą z okolic ulicy Hryniewicza ale sytuacja z bałaganem zużytego sprzętu elektronicznego to, jak wspomniane zostało wyżej, problem dotyczący wszystkich części Świdnika. Z informacji jakie nam przekazano, to te akurat sprzęty stoją tu już od kilku dni… Kiedy nasze władze znajdą czas by się zająć tym problemem?” – napisali jego członkowie. Po jakimś czasie elektroszrot zniknął, ale problem nie został rozwiązany bowiem za jakiś czas zużyty sprzęt pojawił się w tym miejscu znów i to w znacznie większej ilości.

Pierwsze zdjęcia kolejnego bałaganu w tym miejscu pojawiły się na stronie SPOTTED: ŚWIDNIK NOWY 5 sierpnia, dołączono do nich opis: „Czy ktoś się orientuje jak często zabierane są elektrośmieci na Hryniewicza? Niektóre leżą od tygodnia. Mimo, że niby miejsce wyznaczone to nie ma gdzie wyrzucać.” Z kolei do naszej redakcji informacja o tej sytuacji wpłynęła 11 sierpnia. Zdenerwowany Czytelnik stwierdził, że takiego bałaganu nigdy jeszcze nie widział. Zaznaczył także, że z dnia na dzień jest on coraz większy a najgorsze, że nikt z tym nic nie robi: „Świdnicka władza sama sobie wystawia wizytówkę! Dlaczego nikt nie czuje się odpowiedzialny za uprzątnięcie tego bałaganu? Ile to jeszcze potrwa?” – mówił rozgoryczony mieszkaniec Świdnika.

Koniec problemów?

Oprócz pojemników na odpady komunalne, w tym miejscu znajduje się także jeden z kilku należących do zewnętrznej prywatnej firmy pojemników na drobny gabarytowo zużyty sprzęt elektroniczny. Zgodę na jego ustawienie w tym miejscu wydała Gmina Miejska Świdnik. W pierwotnym założeniu miał on pomóc w segregacji tych odpadów. Rzeczywistość okazała się jednak jak widać inna i sprzęt zamiast lądować w specjalnym kontenerze, kończył wokół niego. Zaznaczyć należy, że na pojemniku widnieje informacja, iż każdy kto ma większy gabarytowo sprzęt do wyrzucenia może poinformować o tym firmę, która zajmie się jego zebraniem. Tak się jednak nie działo a efektem był właśnie coraz większy bałagan wokół tego miejsca.

Tym razem jednak sytuacja miała miejsce prawdopodobnie po raz ostatni. Dlaczego? Jak poinformował nas poproszony o komentarz wiceburmistrz Świdnika Marcin Dmowski, pojemnik na zużyty sprzęt elektroniczny zniknie z tej lokalizacji:

„Podjęliśmy decyzję, że w związku z bałaganem, który faktycznie miał miejsce przy kontenerze na zużyty sprzęt przy ul. Hryniewicza już nie pierwszy raz, ustawić go należy w zasięgu monitoringu miejskiego. To powinno odstraszyć osoby, które nie stosowały się do zasad jego użytkowania. Oczywiście postaramy się by miejsce było jak najbliżej dotychczasowej lokalizacji, ale już w zasięgu kamer.” Teren na ulicy Hryniewiecza został już uprzątnięty.

Wiceburmistrz dodaje również, że takie sytuacje mają miejsce w wielu miejscach w Świdniku, a winowajcami najczęściej nie są mieszkańcy, tylko osoby spoza gminy, które notorycznie podrzucają pod miejskie kontenery swoje worki z odpadami czy to zielonymi czy elektroszrotem. Problem, w znacznym stopniu, powinny rozwiązać wiaty śmietnikowe.

Z kolei mieszkańcom Świdnika przypominamy, że na terenie gminy działa punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), który znajduje się przy ul. Przemysłowej 1. To właśnie tam należy oddać (bezpłatnie) m.in. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który ma większe gabaryty lub jest w większej ilości. Punkt czynny jest w każdy wtorek i sobotę w godz. 08.00-16.00.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button