AKTUALNOŚCI

Rozporządzenie ma wejść w życie 31 sierpnia

Przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego do 30 września przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, skierowany w poniedziałek do podpisu premiera informuje Serwis Samorządowy PAP (link).

Opublikowany w poniedziałek w RCL projekt przewiduje przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego o miesiąc – z 31 sierpnia do 30 września bieżącego roku. Pozostałe zmiany dotyczą przywrócenia obowiązku dostarczania świadczeniodawcy oryginału skierowania na papierze, w terminie 14 dni roboczych od wpisania na listę oczekujących na świadczenie szpitalne lub ambulatoryjne.

Przewidziano także wprowadzenie regulacji mówiącej, że wniosek o przywrócenie na listę oczekujących na świadczenie szpitalne lub ambulatoryjne, świadczeniobiorca będzie mógł zgłosić nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia obowiązywania uprawnienia do przywrócenia na tę listę, bez konieczności uprawdopodobnienia, że niezgłoszenie się nastąpiło z powodu siły wyższej.

Rozporządzenie ma wejść w życie 31 sierpnia. 

Nie zmieniają się zasady obowiązywania certyfikatów covidowych. W Polsce nadal są bezterminowe, natomiast poza granicami o jego ważności decydują konkretne kraje. 

Działający od 1 lipca 2021 r. unijny certyfikat covid zawiera informacje o szczepieniu, przejściu COVID-19 lub o negatywnym teście na koronawirusa. Podstawowym celem dokumentu miało być ułatwienie przemieszczania się po Europie, ale w wielu krajach jego okazanie było też warunkiem wstępu do restauracji, hotelu, kina czy na koncert. 

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button