AKTUALNOŚCI

Chcesz być bezpieczny na drodze? Bądź widoczny i „świeć przykładem”

Policja apeluje i przypomina o potrzebie noszenia odblasków. Aktualna pora roku to czas szczególnie niebezpieczny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok, mgły, złe warunki atmosferyczne, światła odbijające się od mokrej nawierzchni powodują, że widoczność na drodze jest utrudniona i wzrasta ryzyko wypadków. Możemy temu zapobiec nosząc odblaski, aby kierowcy mogli nas zobaczyć z daleka i mieć czas na właściwą reakcję.

Co roku na polskich drogach dochodzi do ponad pięciu tysięcy wypadków, w których ofiarami są piesi. Szczególnie narażeni są oni w porze jesienno-zimowej, gdy widoczność na drogach jest znacznie ograniczona. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, opady atmosferyczne nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Tymczasem, w prosty i tani sposób można ową widoczność, a przez to bezpieczeństwo znacząco poprawić.

Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny dla kierujących. Od materiałów odblaskowych odbija się padające na nie światło. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.

O tym właśnie przypomina kampania informacyjna Polskiej Policji – „Świeć Przykładem”. W ramach kampanii policjanci edukują społeczeństwo w jaki sposób należy zachowywać się na drodze, aby uniknąć wypadku. Apelując o rozsądek, przekazują pozyskane od samorządów elementy odblaskowe, by jak największa liczba pieszych była w nie zaopatrzona i co najważniejsze, aby je nosiła.

źródło: KPP Świdnik

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button