AKTUALNOŚCI

25.10.2022 – częściowe zaćmienie Słońca

Już jutro będzie można zaobserwować stosunkowo rzadkie zjawisko na niebie – częściowe zaćmienie Słońca. Księżyc w nowiu przesunie się przed tarczę słoneczną i częściowo ją zakryje. Zaćmienie będzie można zobaczyć w całej Polsce we wczesnych godzinach południowych. Zjawisko potrwa szacunkowo od godz. 11.15 do 13.35. Najlepsze warunki do jego obserwacji wystąpią w północno-wschodniej części kraju, a najsłabsze będą w południowo-zachodniej Polsce.

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych Zaćmienie Słońca to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych. Występuje, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem i przesłoni całkowicie lub częściowo tarczę słoneczną. Wtorkowe zaćmienie będzie najgłębszym zaćmieniem widocznym z naszego kraju od ponad siedmiu lat.

Maksimum zaćmienia przypadnie na godz. 12:17, kiedy tarcza słoneczna będzie zakryta prawie w 50 procentach. Podczas częściowego zaćmienia nie dojdzie jednak do znacznego spadku jasności Słońca.

Obserwując zjawisko należy pamiętać, by nie patrzeć na nie bezpośrednio, co grozić może trwałym uszkodzeniem wzroku. Jeżeli mamy do dyspozycji zwykły teleskop, a nie instrument zbudowany specjalnie do obserwacji Słońca, najbezpieczniejszym sposobem obserwacji zaćmienia jest rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran. Ekranem może być ściana albo biała kartka. Patrzymy wtedy na rzutowany obraz, a nie w okular teleskopu. Na rynku dostępne są również specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca, można stosować folię mylarową (do kupienia na przykład w sklepach z przyrządami optycznymi). Nie należy oglądać zaćmienia przez płytę CD, przydymione szkło czy kliszę rentgenowską.

źródło: PAP/www.national-geographic.pl

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button