AKTUALNOŚCI

Urzędy rozpoczynają elektroniczne wydawanie paszportów

Pierwsze paszporty w nowym systemie zostały skutecznie wydane. Dzisiaj będzie pierwsze „przetarcie” nowej wersji już w urzędach z obywatelami – poinformował wczoraj pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Dodał, że docelowo paszport trafi do aplikacji mObywatel.

Cieszyński pytany był w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o to, czy działa już zapowiadany elektroniczne system wydawania paszportów.

„Pierwsze paszporty w nowym systemie został skutecznie wydane, wydrukowane, spersonalizowane tak, że system już funkcjonuje. Dzisiaj będzie pierwsze +przetarcie+ w nowej wersji już w urzędach z obywatelami, z klientami, którzy będą mogli z tego systemu skorzystać” – poinformował. Według niego „ten system to są kolejne uproszczenia”.

„Już nie trzeba będzie wypełniać papierowego wniosku. Ten wniosek będzie wypełniony przez urząd, bo urząd dysponuje naszymi danymi z rejestru. My damy zdjęcie, odciski palców, podpis i w oparciu o to zostanie nam wydany dokument. W urzędzie będzie szybciej” – zaznaczył Cieszyński.

Zwrócił uwagę, że będzie też możliwość udostępnienia kolejnych usług w oparciu o ten system.

„Już dzisiaj funkcjonuje rejestr dowodów osobistych i w analogiczny sposób będzie funkcjonował rejestr dokumentów paszportowych. Każdy kto ma dowód osobisty może zobaczyć jak wyglądały jego plastikowe dowody kilka, a nawet kilkanaście lat wstecz. Taka sama możliwość będzie przy dokumentach paszportowych. Będziemy mieli też pełną informację, jaki jest status wydania naszego dokumentu. Chcemy usługi z tym związane dodać do aplikacji mObywatel. Ta aplikacja mObywatel ma być takim pierwszym punktem kontaktu państwa z obywatelem” – zaznaczył Cieszyński.

Pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa pytany był też, czy paszport znajdzie się w tej aplikacji.

„Docelowo będziemy mogli obejrzeć nasz pasport. Wprowadzimy uznawalność tego elektronicznego dokumentu na równi z plastikowym” – podkreślił Cieszyński. Dodał, że, jeżeli chodzi o uznawanie elektronicznego paszportu za granicą, to będzie to kwestia zawierania konkretnych porozumień. Poinformował, że jest jeden kraj na świecie, który wprowadził w pełni elektroniczny paszport, jest to Ukraina.

Według Cieszyńskiego Polska razem z grupą innych krajów na forum UE uczestniczy w pilotażach dotyczących uznawalności paszportu w wersji elektronicznej. Ponadto rusza z podobnym projektem wspólnie z Ukrainą. „Ukraińskie prawo jazdy i dokumenty pojazdu będą mogły być uznawane w Polsce w postaci elektronicznej, a także w drugą stronę – analogiczne polskie na terytorium Ukrainy” – zapowiedział.

źródło: PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button