AKTUALNOŚCI

Oszukani przy zakupie węgla

Policja apeluje o rozwagę podczas zakupów on-line oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Uważajmy na tzw. „super okazje” i „promocje”, które mogą się okazać kolejnym chwytem oszustów!

Wczoraj Policja otrzymała zgłoszenia od dwóch osób oszukanych przy zakupie węgla przez Internet. Ofiarami oszustów padło dwóch mieszkańców województwa lubelskiego: 45-latek z powiatu bialskiego i 38-latek z powiatu lubartowskiego. Obydwaj oferty zakupu opału po atrakcyjnej cenie znaleźli na portalach ogłoszeniowych. Pierwszy z nich na zakup 3 ton węgla wpłacił 3 tysięcy złotych zaliczki, a drugi 1300 złotych. Do żadnego z nich zamówiony węgiel nie dotarł, a kontakt ze sprzedającymi się urwał.

Z relacji 45-latka wynikało, że pod koniec października, na jednym z portali ogłoszeniowych znalazł interesującą go ofertę. Pokrzywdzony zdecydował się na zakup 3 ton węgla za kwotę 6 tysięcy złotych od firmy mieszczącej się w Katowicach. Mężczyzna wpłacił też na wskazane konto 3 tysiące złotych zaliczki.

Kiedy jednak węgiel nie dotarł do zamawiającego, zaniepokojony mężczyzna skontaktował się z firmą dzwoniąc na numer podany na stronie. Wówczas dowiedział się, że jest kolejną osobą oszukaną w ten sposób, dlatego postanowił zgłosić sprawę na Policję.

Podobną ofertę w internecie znalazł także 38-letni mieszkaniec gminy Serniki. Za dwie tony węgla z Czech miał zapłacić 3 tysiące złotych. Ze sprzedawcą skontaktował się przez komunikator a także na podany przez niego numer komórkowy. Do czasu wykonania przelewu kontakt ze sprzedającym był prawidłowy. Po wpłacie zaliczki ponad 1300 złotych, kontakt został zerwany. Profil na portalu społecznościowym został usunięty, tak samo jak numer telefonu.

Pamiętajmy, aby nie przesyłać nikomu pieniędzy opierając się tylko na internetowej rozmowie! Przed dokonaniem przelewu sprawdźmy sprzedawcę, dane firmy, oferowany produkt. Ważne jest również sprawdzenie komentarzy innych kupujących.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button