AKTUALNOŚCIEDUKACJAKULTURA I ROZRYWKA

Uczniowie PCEZ okazali się świetnymi filmowcami!

Jan Głowacki, Michał Łukasik i Rafał Kaczanowski to uczniowie Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku, którzy zostali laureatami Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW Młodzi Dla Historii Lublin 2022. Uroczysta Gala Finałowa MAF odbyła się w Centrum Spotkania Kultur.

Zwycięski film jest dokumentem, który przybliża postać patrona szkoły – konstruktora lotnictwa inż. Zygmunta Puławskiego. Młodzi filmowcy otrzymali nagrodę główną oraz nagrody pieniężne w wysokości tysiąca złotych na rozwój pasji.

W filmie można będzie m.in. zobaczyć mural na budynku szkoły poświęcony bohaterowi filmu, samoloty, pamiątki. Jak mówi młodzież – ” Chcemy sprawić, by patron naszej szkoły był postacią jeszcze bardziej rozpoznawalną”.

Obraz został przygotowany i nakręcony, przy wsparciu profesjonalnej ekipy zdjęciowej Akademii Filmowej NNW, podczas warsztatów MAF, które trwały na Lubelszczyźnie od 14 do 18 listopada. Brali w nich udział uczniowie czterech szkół z regionu. Zrealizowali cztery filmy dokumentalne opowiadające o lokalnych bohaterach i historii oraz wzięli udział w warsztatach filmowych.

Dodatkową specjalną nagrodę Młodzi Dla Historii, przyznawaną przez Dyrektora Festiwalu otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Gen.F. Kleeberga w Dęblinie za film opowiadający historię zbrodni dokonanej przez Niemców w Górze Puławskiej w 1942 r.

Filmy oceniało jury w składzie: reżyser Bogna Bender-Motyka, dr Anna Sadowska – wizytator Kuratorium w Lublinie, Jacek Piasecki z CSK, scenograf i aktor Michał Sulkiewicz, dyrektor Festiwalu Filmowego NNW i reżyser Arkadiusz Gołębiewski.

Projekt Młodzieżowej Akademii Filmowej już po raz drugi zawitał na Lubelszczyznę. Realizuje go Stowarzyszenie Scena Kultury, które jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW. Partnerem Wydarzenia są: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz Instytut Pamięci Narodowej i Lubelski Kurator Oświaty, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

Gratulujemy zwycięzcom ze Świdnika!

źródło, fot.: MAF/PCEZ

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button