AKTUALNOŚCI

Wyniki Rankingu „Gmina dobra do życia”

Publikujemy wyniki Rankingu Serwisu Samorządowego PAP „Gmina dobra do życia” – w każdej kategorii pierwsze pięćdziesiąt miejsc.

Ranking „Gmina dobra do życia” pokazuje jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Opracowany został na podstawie 63 wskaźników cząstkowych wybranych przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk. Wśród badanych czynników znalazły się zarówno te bezpośrednio związane z działaniami lokalnego samorządu, jak np. poziom edukacji czy dochody własne budżetów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, jak i te, które od samorządu nie zależą, ale na jakość życia mają niebagatelny wpływ, np. przeciętne wynagrodzenie czy usłonecznienie. Wszystkie razem tworzą syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Wyniki Rankingu prezentowane są w pięciu kategoriach i w układzie wojewódzkim. Podczas gali 2 grudnia ogłoszono ścisłą czołówkę Rankingu (pierwsze trzy miejsca w każdej kategorii i pierwsze miejsce w województwie). W załączniku pod artykułem publikujemy szersze zestawienie – po 50 najlepszych gmin w każdym ujęciu. Mogą zatem Państwo sprawdzić, jak gmina prezentuje się na tle innych.

Ranking przygotowany został we współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk, co daje gwarancję odpowiednio dobranych wskaźników i wysokiego poziomu merytorycznego badania.

W czołówce rankingu z powiatu świdnickiego znalazły się gminy:

Świdnik: 3 lokata w województwie lubelskim, wskaźnik jakości życia- 61,87, lokata ogółem – 77.

Mełgiew: 19 miejsce w województwie lubelskim, wskaźnik jakości życia – 56,35, lokata ogółem – 568.

Piaski: 38 lokata w województwie lubelskim, wskaźnik jakości życia – 54,64, lokata ogółem – 911.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button