AKTUALNOŚCI

Trudne warunki pogodowe, zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze

Padający śnieg i zalegające na drogach błoto pośniegowe. Z takimi warunkami muszą liczyć się kierowcy. Dlatego wsiadając za kółko warto pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas. Panująca obecnie aura sprzyja stłuczkom i kolizjom.

Warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Na nawierzchni jezdni pod wpływem opadów śniegu może zalegać błoto pośniegowe, które powoduje, że koła mogą łatwo stracić przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych – jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych..

Szczególny apel skierowany jest również do pieszych, by nie wchodzić na jezdnie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

Dzisiaj od godzin porannych doszło do kilku groźnych zdarzeń na drogach Lubelszczyzny. W tej chwili zablokowane są dwa pasy na S-19 w kierunku Warszawy pomiędzy węzłami Węglin i Szerokie. Dosżło tam do zderzenie dwóch osobówek: Mercedesa i Citroena. 36-letni kierowca Citroena został przewieziony do szpitala na badania. Samochody na węźle Węglin kierowane są na objazd przez Lublin. Z kolei w Hucie Turobińskiej 50-letni kierowca tira, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do rowu, tam pojazd przewrócił się na bok. Kierowcy na szczęście nic się nie stało.

źródło: KWP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button