KULINARIA

Fleksitariańskie danie świąteczne. Pomysł na pieczarki w nowej odsłonie

Święta Bożego Narodzenia to czas intensywnych przygotowań, spotkań rodzinnych i wspólnego gotowania. Przełamujemy stereotypy, że święta muszą być w stu procentach tradycyjne. Jest w nich miejsce dla nowego trendu, jakim jest fleksitarianizm, który polega na umiejętnym dobieraniu produktów spożywczych, tak by w jadłospisie przeważały warzywa i owoce. Uwzględnijmy zatem polskie warzywa na naszych świątecznych stołach.

Sezon grzybowy nie dopisał, nie było czasu na grzybobranie, cena suszonych grzybów leśnych przyprawia o zawrót głowy? Jest na to rada. Wykorzystaj krajowe pieczarki. Zrób to jednak nieco wcześniej i ususz ich kapelusze. Wystarczy kilka godzin w piekarniku lub suszarce do grzybów. Aromat suszonych pieczarek nie ustępuje podgrzybkom czy koźlarzom, mamy zaś stuprocentową pewność, że ich kapelusze wolne są od nieproszonych lokatorów. Co niemniej ważne nie ma szans na pomyłkę gatunkową. Przygotowując dania wigilijne z suszonych pieczarek, nie ryzykujemy rozstroju żołądka, jak to może się zdarzyć przy innych gatunkach. Pieczarki to jedyne wraz z boczniakami grzyby, które można podawać małym dzieciom. Już roczniaki mogą spróbować kilku łyżeczek dania zawierającego te grzyby. Ich wykorzystanie natomiast jest szerokie. Tradycyjne dania to między innymi uszka z grzybami, zupa grzybowa, bigos, panierowane kapelusze, grzyby w cieście naleśnikowym czy kapusta z grzybami.

Panierowane kapelusze – przepis na bezmięsny wigilijny kotlet

  • Wysuszone duże kapelusze pieczarek portobello
  • Szklanka mleka
  • Szklanka wody
  • Szczypta soli i pieprzu
  • Mąka pszenna pół szklanki
  • Bułka tarta 3/4 szklanki
  • 1 jajko
  • Olej do smażenia

Wysuszone kapelusze pieczarek zanurzyć w mleku na około 2-3 godziny. Gdy nasiąkną, dolać wodę i gotować około 10 minut aż zmiękną. Grzyby odcedzić, odcisnąć nadmiar wody, przyprawić, panierować w mące, jajku i bułce tartej. Smażyć na rozgrzanym oleju do uzyskania złocistego koloru.

Święta to czas, w którym dużo czasu poświęcamy na wspólne gotowanie. Spróbujmy nowych warzywnych przepisów dla zdrowia i przyjemności własnej i współbiesiadników.

Moc Polskich Warzyw

„Moc Polskich Warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w projekcie biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Źródło informacji: Brandmates

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button