AKTUALNOŚCI

Wicepremier Kowalczyk: ustawa o obowiązkowym czipowaniu psów w I półroczu 2023 roku

Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział we wtorek, że ustawa o obowiązku czipowania psów zostanie uchwalona w pierwszym półroczu 2023 roku. W kosztach wszczepienia elektronicznego oznakowania mają partycypować rząd i samorządy. 

fot. PAP

Kowalczyk argumentował w Radiu Plus, że czip umożliwi m.in. odnalezienie właściciela zaginionego zwierzęcia. Jak zaznaczył, w tej sprawie ma nadzieję na porozumienie rządu, samorządu i izby weterynaryjnej. „To lekarze weterynarii będą te czipy wszczepiać, przy okazji sczepień” – poinformował.

Jak dodał Kowalczyk, docelowo każdy pies będzie zaczipowany. „Zastanawiamy się tylko, jak rozłożyć to w czasie, jak wspomóc przynajmniej na początku, tak, żeby to nie było na koszt właścicieli, tylko, żeby w sposób zachęcający w tych kosztach partycypowały rząd i samorząd” – powiedział wicepremier.

Obecnie nie ma obowiązku czipowania psów. Nie znalazło finału kilka prób ustawowego uregulowania takiego nakazu wobec właścicieli czworonogów podejmowanych w ostatnich latach.

Gminy, na mocy ustawy o ochronie zwierząt, mają m.in. obowiązek zapobiegania bezdomności zwierząt oraz tworzenia programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Część samorządów finansuje zarówno sterylizację odłowionych bezdomnych psów, jak i czipowanie tych zwierząt przez weterynarzy. Jednak realizacja całego pakietu ustawowych zaleceń w stosunku do samorządów dotyczących humanitarnego traktowania zwierząt była przez NIK oceniana negatywnie. 

Koszt wszczepienia psu mikronadajnika, umożliwiającego zapisanie w elektronicznej bazie danych oraz identyfikację właściciela w przypadku zaginięcia czy uprowadzenia, sięga 250 zł. Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 8 mln psów. 

źródło: Serwis PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button