SPONSOROWANE

Co jest potrzebne do rejestracji w urzędzie pracy w Lublinie?

Okres pozostawania bez pracy nie należy do przyjemnych, dlatego warto zrobić wszystko, by go maksymalnie skrócić. Mieszkasz w Lublinie? Podpowiemy ci, jak zarejestrować się w urzędzie pracy i jak szukać zatrudnienia w tym mieście.

Gdzie znajduje się urząd pracy w Lublinie?

Lublin jako miasto wojewódzkie ma bardzo dużo do zaoferowania osobom bezrobotnym. W mieście działają aż trzy urzędy pracy i w każdym można szukać pomocy w znalezieniu pracy lub rozwinięciu własnej działalności gospodarczej.

-Miejski Urząd Pracy w Lublinie mieści się przy ul. Niecałej 14.
-Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie mieści się przy ul. Mełgiewskiej 11 C
-Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie mieści się przy ul. Obywatelskiej 4.

Do wszystkich trzeba udać się w godzinach porannych. Miejski Urząd Pracy funkcjonuje do godziny 15.00. powiatowy i wojewódzki do 15.30.

Jakie dokumenty trzeba przygotować do rejestracji w urzędzie pracy?

Wiele osób uważa, że rejestracja w urzędzie pracy jest skomplikowana i niepewna, stąd tak dużo osób pozostających bezrobotnymi z niej rezygnuje. W rzeczywistości sprawa jest o wiele prostsza.

Do rejestracji w urzędzie pracy w Lublinie wystarczy:
– dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
– oświadczenie dotyczące miejsca zameldowania lub dokument z biura meldunkowego poświadczający meldunek w Lublinie,
– świadectwa ukończenia szkół, dyplomy, certyfikaty i inne dokumenty poświadczające zdobyte kwalifikacje,
– świadectwa pracy,
– dokumenty potwierdzające niemożność wykonywania określonych prac, np. zaświadczenie od komisji lekarskiej,
– zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności, jeśli osoba ubiegająca się o status bezrobotnego takowe posiada.

Powyższa lista to podstawowe dokumenty, niezbędne w każdym urzędzie pracy przy rejestracji. Jeśli zajdzie taka potrzeba, urzędnik może poprosić o uzupełnienie dokumentacji o inne, mniej oczywiste, zaświadczenia. Pełną listę można znaleźć w internecie.

Czy można zarejestrować się w urzędzie pracy online?

Można. Pandemia, chociaż sama w sobie uciążliwa, wprowadziła dużo udogodnień, które funkcjonują do tej pory. Należy do nich między innymi właśnie możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy bez wychodzenia z domu.

Aby móc tego dokonać, trzeba mieć profil zaufany (jeśli ktoś nie ma, to najwygodniej jest założyć go przez bank, w którym ma się konto osobiste) lub podpis elektroniczny. Przyda się też skaner lub smartfon z aplikacją do skanowania dokumentów.

Jeśli chodzi o same dokumenty, to trzeba przygotować dokładnie te same, co do rejestracji stacjonarnie w urzędzie pracy. Każdy dokument trzeba zeskanować, by móc go dołączyć do wniosku elektronicznego.
Rejestracja online jest bardzo wygodna i można jej dokonać w każdej chwili. Gdyby jednak pojawiły się jakieś problemy, trzeba stawić się osobiście w urzędzie pracy.

Gdzie szukać ofert pracy z Lublina?

Wyjście z bezrobocia nie jest sprawą trudną, ale by tego dokonać, trzeba się trochę postarać. Rejestracja w urzędzie pracy jest ważna ze względów formalnych (np. daje prawo do ubezpieczenia), ale warto też szukać pracy na własną rękę. Takie wielopłaszczyznowe działania powinny być bardziej skuteczne i przede wszystkim szybsze.

Nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź wolne stanowiska w Lublinie przez portal Gowork.pl. Nowe oferty pracy dostępne są codziennie.

Dobrym zwyczajem jest też przeglądanie mediów społecznościowych, rejestracja na portalu rekrutacyjnym, przeglądanie ogłoszeń w prasie papierowej (sporo miejskich periodyków jest bezpłatnych, a płatne – jeśli nie chcemy ich kupować – można przeglądać w bibliotekach), rozpytywanie znajomych i rodziny.

W jakim zawodzie najszybciej można znaleźć pracę w Lublinie?

Branża IT to jeden z lepszych pracodawców, nie tylko w Lublinie. Aby dostać zatrudnienie w jednym z popularnych zawodów (programista, tester, analityk, administrator, grafik) nie trzeba mieć wyższego wykształcenia. W tej branży przy rekrutacji zwraca się większą uwagę na faktyczne umiejętności. Dyplom ukończenia wyższej uczelni nie jest konieczny, za to na pewno warto znać język angielski.

Branża budowlana także szuka pracowników w Lublinie i okolicach. Duża liczba nowych inwestycji to nowe miejsca pracy. Lublin niestety boryka się z brakiem pracowników, dlatego zarówno budowlańcy z konkretnymi kwalifikacjami (stolarze, cieśle, murarze, dekarze, blacharze, zbrojarze, operatorzy maszyn), jak i pracownicy bez kwalifikacji znajdą zatrudnienie na okolicznych budowach i to za całkiem godziwe wynagrodzenie.

artykuł sponsorowany

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button