AKTUALNOŚCI

Od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy

Począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im przez kolejne lata edukacji. W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

„Naszym zdaniem nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, także przyczyną wielu tragedii. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby te nierówności wyrównywać” – powiedział premier na wtorkowej konferencji prasowej.

Przypomniał, że w ubiegłym roku w komputery wyposażono ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich.

„Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom” – stwierdził.

Teraz, jak poinformował, laptopy trafią do 370 tys. uczniów rozpoczynających naukę w IV klasie w 2023 roku. „To jest jeden z elementów wspierania transformacji cyfrowej” – podkreślił szef rządu. 

„Nauka i edukacja się zmienia. Transformacja polega m.in. na tym, że dzisiaj komputera nie używa się tylko na lekcji informatyki, ale można go używać z dobrym efektem na wszystkich lekcjach” – powiedział Janusz Cieszyński.

Wyjaśnił, że sprzęt trafi do uczniów IV klas szkół podstawowych, gdyż tak rekomendują eksperci. „Wtedy łatwiej jest dzieci wdrożyć, one zdobyły już podstawowe umiejętności”. Podkreślił, że „dzięki temu, że każdy będzie miał taki sprzęt, będzie możliwe wyrównanie szans”.

Cieszyński poinformował także, że „komputery przejdą na własność rodziny, na własność ucznia”. Wyjaśnił, że tak samo było z przekazanym sprzętem komputerowym w ramach programu dla dzieci z obszarów popegeerowskich, co zdało egzamin.

Zapowiedział, że w tym roku uruchomimy zostanie też przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym roku przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów. „Chcemy, by ten program został w polskiej szkole na zawsze” – dodał Cieszyński.

Zgodnie z dokumentem „Ramy określające procedury dystrybucji urządzeń teleinformatycznych i udostępniania infrastruktury szkołom przez KPRM i MEiN (komputery przenośne)” zakup komputerów dla nauczycieli i uczniów planowany jest w ramach centralnych postępowań przetargowych przeprowadzonych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Centrum Obsługi Administracji Rządowej.

Zakupione komputery zostaną dostarczone przez wykonawców bezpośrednio do organów prowadzących szkoły.

źródło: Serwis PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button