AKTUALNOŚCI

Kolejne oszustwo „na link” na OLX

Pomimo licznych apeli Policji wciąż odnotowywane są oszustwa przy sprzedaży przedmiotów na internetowych portalach ogłoszeniowych. Rzekomi kupcy podsyłają linki z informacją o konieczności potwierdzenia zamówienia i możliwości śledzenia przesyłki, a następnie proszą o podanie danych do logowania do bankowości elektronicznej. W kolejnym kroku ofiary podają kody BLIK do transakcji i chwilę potem okazuje się, że zamiast wpłaty na ich konto pojawia się wypłata z konta.

Takim sposobem 48-letnia mieszkanka gminy Mełgiew straciła blisko 6 000 złotych. Wystawiła do sprzedaży materac i skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem przedmiotu. Wysłała pokrzywdzonej link, po kliknięciu którego kobieta zalogowała się do swojego banku. Tym sposobem oszuści zdobyli dostęp do jej bankowości i finalnie przelali z jej konta kwotę 5900 złotych.

Jak uniknąć oszustwa?

Nie klikajmy w przesłane w wiadomości linki do płatności oraz czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne. Zapoznajmy się z regulaminem portalu ogłoszeniowego i zwracajmy uwagę jak prawidłowo dokonać transakcji. Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

źródło: KPP Świdnik

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button