AKTUALNOŚCI

Nowy pies w szeregach świdnickiej komendy

Czworonożny funkcjonariusz o imieniu Rep będzie służył w Komendzie Powiatowej Policji w Świdniku. Owczarek zastąpił swojego kolegę Gabaco, który po 11 latach służby odszedł na zasłużoną psią emeryturę. Rep przeszkolony jest w zakresie znajdowania zapachów materiałów wybuchowych.

Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez. W uzasadnionych przypadkach na komendę przewodnika mogą ruszyć w pogoń za wskazaną osobą i obezwładnić ją. Czworonogi tropią również ślady ludzkie i przeszukują tereny za osobami zaginionymi. Ich węch wykorzystywany jest również do odnajdowania narkotyków oraz do przeszukiwania obiektów w celu odnalezienia materiałów wybuchowych.

W świdnickiej komendzie aktualnie są cztery psy policyjne. Dwa z nich to psy patrolowo-tropiące, jeden do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz jeden do znajdowania zapachów materiałów wybuchowych. Czworonogi przydzielone są w parach do przewodników psów służbowych, którzy razem z psami odbywają kilkumiesięczne, specjalistyczne szkolenia w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Funkcjonariusze nie tylko realizują z psami służby, lecz również opiekują się nimi, karmią, wykonują zabiegi pielęgnacyjne, a także na bieżąco szkolą aby utrzymać ich umiejętności na jak najlepszym poziomie.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button