AKTUALNOŚCI

Jest lista jednostek OSP, które dostaną nowe wozy strażackie!

Opublikowano listę Ochotniczych Straży Pożarnych, które otrzymają dofinansowanie do zakupu 675 nowych wozów strażackich. Będą wśród nich samochody bojowe lekkie, ciężkie i średnie – poinformował na konferencji prasowej wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

W całym województwie lubelskim do jednostek trafią 62 pojazdy. W powiecie świdnickim dofinansowanie otrzymają jednostki: w Piaskach (lekki), Trawnikach (średni) oraz w Dominowie (lekki).

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podkreślił podczas wczorajszej konferencji, że „to ważny dzień dla strażaków ochotników”. „Wczoraj zaakceptowałem listę Ochotniczych Straży Pożarnych, które otrzymają dofinansowanie do zakupu nowych wozów bojowych lekkich, ciężkich i średnich”.

Przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz minister klimatu Anna Moskwa zapowiadali zwiększone finansowanie i mówili, że środków wystarczy na 668 samochodów. „Okazało się, że przy odpowiednim montażu finansowym, dzięki bardzo dobrej pracy Państwowej Straży Pożarnej będzie to 675 nowych samochodów strażackich dla jednostek OSP. To oczywisty rekord” – podkreśli wiceszef MSWiA.

Dodał, że samochodów jest 675, z czego 180 to samochody lekkie, 78 to samochody ciężkie, a 417 to samochody średnie.

„To ważny moment, bo samorządy i ochotnicze straże mogą rozpoczynać przetargi, mogą rozpoczynać proces zakupów. Wydaje się, że jest to ogromne zasilenie polskiej ochrony przeciwpożarowej, ogromne wzmocnienie OSP i bardzo ważny element na mapie bezpieczeństwa Polski” – wskazał Maciej Wąsik.

To nie pierwsze tego typu wsparcie dla OSP. Od 2016 roku do strażaków trafiło 2951 samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Ochotnicze Straże Pożarne w tym roku zostaną także wyposażone w inny sprzęt strażacki. Jak zapowiadano, na ten cel przekazanych ma zostać ponad 236 milionów złotych. Pozwoli to na zakup m.in.: środków ochrony osobistej (mundury, hełmy, buty ochronne); sprzętu łączności, uzbrojenia (pilarki do drewna i metalu); sprzętu ratowniczo-gaśniczego (pompy, węże).

PEŁNA LISTA:

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button