KULTURA I ROZRYWKA

Projekcja filmu „Kobieta na dachu” oraz spotkanie autorskie z Dorotą Pomykałą

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku zaprasza na projekcję filmu „Kobieta na dachu” oraz spotkanie autorskie z Dorotą Pomykałą. Wydarzenie odbędzie się już 13 marca, w poniedziałek. Start: godz. 18.30, Kino LOT. Bilety w cenie 21 zł są do nabycia w kasie kina oraz na: https://mok.swidnik.pl/kino-lot-swidnik/repertuar/ i https://biletyna.pl/event/view/id/308650.

Kobieta na dachu, scenariusz i reżyseria: Anna Jadowska, zdjęcia: Ita Zbroniec-Zajt, scenografia: Anna Pabisiak

Obsada: Dorota Pomykała, Bogdan Koca, Adam Bobik, Marta Nieradkiewicz, Maria Szadkowska
dramat | Polska, Francja, Szwecja | 2022 | 95 min

„W “Kobiecie na dachu” Jadowska znów upomina się o kobiety niewidzialne. W “Dzikich różach” opowiadała o młodej matce, której mąż wyjechał do pracy za granicę, a która wplątała się w romans z nastoletnim sąsiadem. Tym razem zaprasza nas do opowieści o jednej z milionów matek-Polek, które zatraciły się w służbie najbliższym. Znamy je doskonale – to są nasze mamy, babcie, ciotki, czasem sąsiadki. Mijamy je na ulicy czy w osiedlowym sklepie. A jednak kino konsekwentnie o nich milczało. Jeśli nawet tego typu kobiety pojawiały się na ekranie, zwykle bywały ofiarami spektakularnej przemocy, patologii lub wielkich, życiowych dramatów. Jakby one same nie zasługiwały na własną historię.
Ale Jadowska opowiada zupełnie inaczej, mówi półszeptem – trochę jak jej bohaterka. Nie sili się na wielkie frazy, nie szuka efektownych scen. Wie, że prawda Miry jest gdzie indziej – w małych gestach, pełnych lęku spojrzeniach, na pozór niewidocznej przemianie, jakiej doświadcza sześćdziesięciolatka. Wcielająca się w jej postać Dorota Pomykała daje tu aktorski koncert. Od lat nie mieliśmy w polskim kinie tak wspaniałej kobiecej kreacji, stworzonej z wrażliwością, oszczędnej, do bólu prawdziwej”.

Źródło: culture.pl

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button