AKTUALNOŚCI

Kolejna ofiara fałszywych linków na OLX

Kolejną ofiarą oszustów padł 45-letni mieszkaniec Świdnika, który chciał na portalu ogłoszeniowym OLX sprzedać akcesoria dla zwierząt. Zamieścił ogłoszenie i dostał wiadomość tekstową z informacją, że ktoś zakupił wystawiony przedmiot i należy kliknąć w nadesłany w wiadomości link, aby odebrać pieniądze. W rzeczywistości link odsyłał na fałszywą stronę bankowości internetowej, gdzie pokrzywdzony wpisując dane logowania przekazał je oszustom. Z jego konta została wypłacona kwota 1400 złotych.

Decydując się na transakcję w sieci musimy zawsze pamiętać o tym, że po drugiej stronie niekoniecznie siedzi uczciwy sprzedawca czy kupujący. Postarajmy się zgłębić naszą wiedzę, by nie wpaść w sidła oszustów. Bądźmy czujni, gdyż policyjne statystyki każdego dnia rosną w tego typu zdarzenia.

Jak uniknąć oszustwa?

Nie klikajmy w przesłane w wiadomości linki do płatności oraz czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne. Zapoznajmy się z regulaminem portalu ogłoszeniowego i zwracajmy uwagę jak prawidłowo dokonać transakcji. Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

źródło: KPP Świdnik

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button