AKTUALNOŚCI

Dziś Policja prowadzi akcję „NURD”

Dziś policjanci biorą udział w ogólnopolskiej akcji „NURD” (Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego). Będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów. Pełnią służbę w radiowozach oznakowanych oraz nieoznakowanych na drogach województwa. W działaniach wspiera ich policyjny dron.

Podczas działań zwracać będą głównie uwagę na zachowania kierowców pojazdów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motocyklistów. To właśnie ta grupa w konfrontacji z samochodem najbardziej narażona jest na przykre konsekwencje wypadków drogowych i ponosi najcięższe obrażenia.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

W 2022 roku odnotowano 170 wypadków z udziałem pieszych, w wyniku których 27 osób poniosło śmierć, zaś 142 zostały ranne. 85 wypadków miało miejsce na wyznaczonych przejściach dla pieszych.

Z kolei rowerzyści uczestniczyli w 156 wypadkach na drogach. W tych wypadkach 13 osób zginęło, zaś 137 odniosło obrażenia.

Przykładem rażącego lekceważenia zasad ruchu drogowego przez kierujących samochodami w rejonie przejść dla pieszych jest opublikowane wczoraj nagranie z Chełma. Dzięki nagraniu od świadka, które wpłynęło na skrzynkę „Stop Agresji na drodze” chełmscy policjanci ustalili kierowcę, który przejechał przez pasy w momencie, gdy znajdowała się na nich czwórka osób, w tym dwoje dzieci. O grożącym im niebezpieczeństwie ostrzegł ich klaksonem inny kierowca. Ustalony przez policjantów kierowca, za swoje zachowanie został już ukarany.

Dziś od rana policjanci obserwują poczynania kierowców zarówno na trasach krajowych i wojewódzkich, ale także w centrum miast, gdzie ruch pieszych i cyklistów jest największy.

Pełnią służbę w radiowozach oznakowanych oraz nieoznakowanych. W działaniach wspiera ich również policyjny dron.

Naruszenie przepisów polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz: 1500 złotych, przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy: 3000 złotych, podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów „karnych”.

źródło: KWP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button