AKTUALNOŚCI

Bezpieczna Majówka

Przed nami długi weekend majowy, podczas którego na drogach i w miejscach publicznych policjanci będą dbać o bezpieczeństwo. Jednak aby „majówka” była czasem udanego wypoczynku, warto pamiętać o kilku zasadach. Mundurowi apelują do kierowców o wyobraźnię na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków, zaś do osób, które wyjeżdżają na dłużej – o właściwe zabezpieczenie mieszkań i domów.

Długi majowy weekend to czas związany z wyjazdami i odpoczynkiem poza domem. Czas wyjazdów i powrotów z majowego weekendu oznacza większy ruch na drogach oraz czasowe utrudnienia w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Jak co roku policja będzie czuwać nad bezpieczeństwem na drogach naszego regionu. Na trasach wylotowych z miast pojawi się więcej patroli, które będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będzie także kontrola stanu trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach.

Na trasach będą obecne radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Dzięki wykorzystaniu takiego sprzętu policjantom nie umknie żaden pirat drogowy, który łamie przepisy.

Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zanim rozpoczniemy aktywny wypoczynek poza domem:

Przygotuj się do jazdy

Każdy kierowca powinien pamiętać, że w dłuższą podróż powinien się odpowiednio przygotować do jazdy. Oprócz tego, że samochód powinien być w sprawny, to należy sprawdzić jeszcze stan oświetlenia, płynów eksploatacyjnych oraz ogumienia. Ruszając w długą trasę kierowca powinien pamiętać o odpoczynku. Długa jazda bywa bardzo męcząca, a zmęczenie wpływa niekorzystnie na koncentrację kierowców. Pamiętaj, nigdy nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu! Nieodpłatnie możemy zbadać swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji.

Zabezpiecz swój dom

Wyjeżdżając na majówkę pamiętaj o zabezpieczeniu swojego domu/ mieszkania. Należy dobrze zamknąć drzwi i okna, garaże i bramy wjazdowe, okna piwniczne i inne pomieszczenia gospodarcze. Poinformuj sąsiada bądź inną zaufaną osobę o wyjeździe i poproś, żeby zaopiekował się Twoim mieszkaniem, zebrał ulotki reklamowe z wycieraczki, bądź ze skrzynki pocztowej. Warto także pozostawić numer kontaktowy, aby można było w każdej chwili się z Tobą skontaktować. W domu nie zostawiaj wartościowych przedmiotów lub większej gotówki.

Wypoczywaj bezpiecznie

Podczas majówki spędzanej na świeżym powietrzu pamiętaj, że zgodnie z polskim prawem obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Wyjątkiem są miejsca przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów oraz miejsca publiczne wyłączone z zakazu uchwałą rady gminy.

Wypoczywając nad wodą, zachowaj ostrożność podczas łowienia ryb, aby uniknąć nieplanowanej kąpieli. Zwróć szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu. Wypływając łódką, kajakiem, czy żaglówką, sprawdź ich stan techniczny, upewnij się, czy na wyposażeniu jednostki jest obowiązkowy sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kapoki. Przed wypłynięciem poinformuj najbliższych o przewidywanej porze powrotu.

źródło: KWP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button