KULTURA I ROZRYWKA

Moc atrakcji podczas Tygodnia Bibliotek

8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, rozpoczyna obchody XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji. W tym roku hasło brzmi: „Moja, Twoja, nasza Biblioteka!”. Zobaczcie jakie atrakcje przygotowano w Świdniku!

Już od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Od 8 do 15 maja w placówkach Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku czekać będzie mnóstwo atrakcji, ciekawych zajęć i wydarzeń.

Program:

8 maja o godzinie 8.30 – Oddział dla dzieci i młodzieży rozpocznie świętowanie z maluszkami, tego dnia odwiedzi Żłobek Miejski nr 3 przy ul. Kopera 1.

Oddział dla dzieci i młodzieży to nie tylko wypożyczalnia przy Niepodległości. Społeczność Oddziału tworzą również czytelnicy siedmiu punktów bibliotecznych, które prowadzą nauczycielki świdnickich placówek oświatowych. Każdego dnia pokażemy jak wiele dzieci czyta dzięki ich działaniom i naszym książkom.

8 maja od godziny 9 w MediaStrefie czyli nowoczesnej czytelni biblioteki rozpocznie się akcja ,,Zamiennik”, która polega na wyborze multimediów (filmy, muzyka, audiobooki) przez dzieci dla rodziców i na odwrót.

8 maja o godziny 9.30 w MediaStrefie czyli nowoczesnej czytelni biblioteki rozpocznie się Edukacja Filmowa Seniora czyli promowanie świadomego i aktywnego uczestnictwa w kulturze filmowej poprzez wspólne poznawanie krajowego i światowego dorobku filmowego.

8 – 12 maja w godzinach pracy Filii nr 1, ul. Ratajczaka 7 odbędzie się wystawa koszulek piłkarskich FC Barcelony od roku 1980 do dnia dzisiejszego. Kolekcja należy do Pawła Buconia – fana Barcelony. Zbiory obejmują około 200 koszulek Klubu z Hiszpanii.

8 maja o godzinie 16 w Filii nr 1, ul. Ratajczaka 7 odbędzie się spotkanie rodzinne „Kolorowa Biblioteka”, którego partnerem jest Spółdzielczy Dom Kultury w Świdniku. Zajęcia plastyczno-manualne zostaną poprowadzone przez Jolantę Laskowską, wieloletniego pracownika Spółdzielczego Domu Kultury w Świdniku. Celem spotkania jest podkreślanie roli czytania książek w naszym życiu.

8 maja o godzinie 17 w Filii nr 2 ul. Piłsudskiego 6a rozpocznie się wernisaż wystawy malarstwa Jadwigi Marcinek zatytułowanej „Majowe kwiaty”.

Ściana Galerii w holu biblioteki, gdzie będą wystawione obrazy służy prezentacji prac przede wszystkim lokalnych twórców, jest miejscem gwarantującym swobodę w korzystaniu z jego przestrzeni i jego towarzyski wymiar.

9 maja o godzinie 11 w galerii biblioteki odbędzie się cotygodniowe spotkanie rodzinne z najmłodszymi czytelnikami, małymi dziećmi, w Klubie Mum`s Time. Spotkania są tematyczne, w oparciu o księgozbiór biblioteczny. Zajęcia mają na celu integrację społeczną dzieci i ich rodziców, a także służą rozwojowi sensorycznemu dzieci. Każde spotkanie zawiera w sobie elementy nauki języka angielskiego i jest przeplatane momentami muzycznymi, ćwiczeniami ruchowymi oraz prostymi zadaniami plastycznymi.

Tym razem rozmowa będzie toczyła się wokół ulubionych przez dzieci książek. PoczytaMY.

9 maja od godziny 13 w MediaStrefie czyli nowoczesnej czytelni biblioteki zapraszamy na projekcje starych, kultowych produkcji, które wywarły duży wpływ na kinematografię. W tym dniu odkurzone zostaną i na nowo przypomniane popularne klasyki filmowe.

9 maja o godzinie 18 zapraszamy do galerii biblioteki na wystawę, podsumowującą zajęcia studentek Uniwersytetu III Wieku, które rozwijają swoje umiejętności z zakresu malarstwa i plastyki pod kierunkiem Barbary Kasprzak. Prace uczestniczek warsztatów plastycznych będzie można oglądać do 20 maja.

10 maja o godzinie 10.30 w Filii nr 2 przy ul. Piłsudskiego 6a odbędą się zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci na podstawie wiersza Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” i rozmowa o korzyści płynącej z dbałości o zachowanie dobrych relacji sąsiedzkich. Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z twórczością Patrona Roku 2022 Aleksandra Fredry.

10 maja o godzinie 16 w Filii nr 3, ul. Gen. S. Maczka 3 odbędzie się spotkanie dla uczniów z Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

10 maja o godzinie 13 – Oddział dla dzieci i młodzieży odwiedzi Przedszkole nr 6. Oddział dla dzieci i młodzieży to nie tylko wypożyczalnia przy Niepodległości. Społeczność Oddziału tworzą również czytelnicy siedmiu punktów bibliotecznych, które prowadzą nauczycielki świdnickich placówek oświatowych.

11 maja o godzinie 10.30 w Filii nr 2 (ul. Piłsudskiego 6a) odbędą się zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci na podstawie wiersza Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” i rozmowa o korzyści płynącej z dbałości o zachowanie dobrych relacji sąsiedzkich.

11 maja o godzinie 11 w MediaStrefie czyli nowoczesnej czytelni biblioteki odbędą się warsztaty komputerowe dla seniorów „Nie bój się myszy”.

Zajęcia obejmują kilka paneli szkoleniowych: budowa komputera, podstawy edytora tekstów, poczta mailowa, Internet oraz bezpieczeństwo w sieci. Warsztaty obejmują 20 godzin szkoleniowych. Tym razem zajęcia poświęcone będą obsłudze poczty elektronicznej.

11 maja o godzinie 12.30 – Oddział dla dzieci i młodzieży odwiedzi Przedszkole nr 3. Oddział dla dzieci i młodzieży to nie tylko wypożyczalnia przy Niepodległości. Społeczność Oddziału tworzą również czytelnicy siedmiu punktów bibliotecznych, które prowadzą nauczycielki świdnickich placówek oświatowych.

11-12 maja w godzinach 15-18 w MediaStrefie czyli nowoczesnej czytelni biblioteki odbędzie się wietrzenie filmoteki! Przez dwa dni w MediaStrefie prowadzona będzie wymiana multimediów – głównie filmów i muzyki z mieszkańcami Świdnika. To czego już nie słuchamy, nie oglądamy może zainteresować kogoś innego, a może ktoś ma coś czego szukałeś od dłuższego czasu?

11 maja o godzinie 17 w Filii nr 3, (ul. Gen. S. Maczka 3) odbędzie się spotkania literacko-warsztatowe z Teatrem Drogi, na którym będzie można poznać działalność grupy, a także tajemnice warsztatu teatralnego.

11 maja o godzinie 17 w Filii nr 1, (ul. Ratajczaka 7) odbędzie się Strzał w dziesiątkę z Klubem Strzeleckim MOLON LABE w Świdniku. Poznamy osoby tworzące trzon MOLON LABE, Adama – wieloletniego instruktora, trenera i strzelca, założyciela firmy HNATOW Szkolenia Strzeleckie oraz Piotra, który pod okiem Adama zdobywał strzeleckie szlify i kolejne uprawnienia.

Uczestnicy będą mogli zobaczyć różne techniki strzelania oraz sposoby przyjmowania postaw strzeleckich.

11 maja o godzinie 18 biblioteka, (ul. Niepodległości 13) wieczorem zamieni się w sekcję kryminalną Bibliotecznego Biura Śledczego! Z młodzieżowym Dyskusyjnym Klubem Książki zapraszamy do wspólnego rozwiązywania zagadek kryminalnych.

12 maja o godzinie 12 w Filii nr 2 (ul. Piłsudskiego 6a) odbędzie się spotkanie, na którym uczestnicy spróbują swoich sił kreśląc litery gotyckie. Zajęcie to przypomina medytację, przynosi skupienie, odcięcie od spraw bieżących, daje ukojenie.

Podczas zajęć każdy z uczestników stworzy swoją kompozycję z akcentem powiązanym z hasłem Tygodnia Bibliotek Moja Twoja Nasza Biblioteka.

15 maja o godzinie 9.30 – Oddział dla dzieci i młodzieży spotka się z dziećmi z Przedszkole nr 7 w Zaułku Poetów. Oddział dla dzieci i młodzieży to nie tylko wypożyczalnia przy Niepodległości. Społeczność Oddziału tworzą również czytelnicy siedmiu punktów bibliotecznych, które prowadzą nauczycielki świdnickich placówek oświatowych.

15 maja o godzinie 14 w galerii biblioteki odbędzie się impreza Seniorzy w Mojej, Twojej, Naszej Bibliotece zorganizowana w XX Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek 2023 oraz z okazji jubileuszu X lat współpracy z Zespołem Literackim Uniwersytetu III Wieku.

źródło: MPBP w Świdniku

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button