reklama

DZIADKOWIE SĄ DO KOCHANIA. NA WSZYSTKO SIĘ ZGADZAJĄ. MÓWIĄ JAK BYŁO DAWNIEJ

Dziadkowie są do kochania
Fotolia
Psycholog Magdalena Śniegulska podkreśla, że poza dawaniem miłości dziadkowie odgrywają rolę pomostu między teraźniejszością a przeszłością.
– Mogą opowiedzieć, jak to było dawniej, opowiedzieć, jak zachowywali się nasi rodzice, a więc tworzą pewną ciągłość – podkreśla. To – jak dodaje – jest bardzo istotne dla budowania tożsamości, pomaga odpowiedzieć na pytanie kim jestem albo kim na pewno nie jestem.
Na relacji wnuki-dziadkowie zyskują także oni sami. Dzięki wnukom babcia, dziadek mogą poczuć się użyteczni, potrzebni, występują także w roli mentorów czy ekspertów.
– To bardzo ważne doświadczenie, bo często też przychodzi w takim momencie, w którym ja tym ekspertem w różnych obszarach życia przestaję być, wycofuję się z pracy zawodowej, mam coraz mniej zadań do wykonania, które wiążą się z wykorzystaniem mojej pozycji, a tutaj w tej relacji z wnukiem tym ekspertem nadal jestem w bardzo wielu obszarach – dodaje psycholog.
A jak widzą to dzieci? Zgodnie podkreślały, że dziadkowie są mili, spokojni i na wszystko się zgadzają. Zapewniały, że z dziadkami lubią spędzać czas, rozmawiać, bawić się. Najmłodsza Sonia zachwalała babciny rosołek z marcheweczką.
W Dniu Babci i Dniu Dziadka równie ważne jak dziadkowie są wnuki, dlatego PAP poprosiła o eksperckie opinie dzieci.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
http://kurier.pap.pl
reklama

Informujemy, że nasz strona wykorzystuje technologię cookies m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.