21 marca w pierwszy, słoneczny dzień wiosny w Zespole Szkół Nr 1 im. Cypriana Kamila Norwida w Świdniku odbyła szczególna uroczystość czyli DNI OTWARTE wszyscy zainteresowani mogli odwiedzić mury naszej szkoły, w nietuzinkowy sposób zapoznać się z ofertą edukacyjną oraz poznać proponowane przez szkołę miejsca praktyk. Tego dnia obok uczniów z klas trzecich gimnazjów, nauczycieli oraz rodziców zaszczyciło nas wielu znamienitych gości. Zaproszenie przyjęli przedstawiciele uczelni wyższych, które objęły patronatem naszą szkołę oraz partnerzy strategiczni instytucji zewnętrznych, pracodawcy i firmy, z którymi szkoła współpracuje w ramach realizacji praktyk zawodowych naszych uczniów oraz szkoleń.

Wśród zaproszonych gości na naszej uroczystości pojawili się:

 • ksiądz kanonik Leszek Surma – proboszcz parafii pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela w Świdniku
 • starosta powiatu świdnickiego –Dariusz Kołodziejczyk
 •  wicestarosta powiatu świdnickiego – Waldemar Białowąs
 •  prof. dr hab. Franciszek Kluza – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 • dr Katarzyna Kozłowicz  -Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 •  dr Leszek Rydzak- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 •  Monika Jarczyk- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
 •  Karolina Bojarczuk – Uniwersytet Medyczny w Lublinie
 •  Katarzyna Malesza- Dzido – prezes Fundacji Puławskie Centrum Przedsiębiorczości
 •  Dariusz Szałaj – dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Świdniku
 •  Mirosław Jakima -Ochotniczy Hufiec Pracy w Świdniku
 • Marcin Troć- dyrektor Powiatowego  Urzędu  Pracy w Świdniku
 •  Maria Stachowicz -Cioczek właścicielka Restauracji Pałacowa  w Wierzchowiskach
 • Pelagia Buchajska właścicielka Cukierni Finezja w Świdniku
 • Karolina Bielak Bożena –menager  Hotelu Dwór Choina W Kazimierzówce
 •  Beata Grela – właścicielka Piekarni Grela w Mełgwi
 •  Gabriela Bilkiewicz – prezes Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego
 •  Paweł Szumski  – Poczta Polska Lublin
 •  Ewa Turowska – Poczta Polska Lublin
 •  Jolanta Cholewa – Poczta Polska Lublin
 • Ewa Bracha – vice dyrektor  Gimnazjum nr 1 w Świdniku
 • Nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 1 w Świdniku ( 3 klasy , 3 n-li)
 • Nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 3 w Świdniku ( 7 klas , 7 n-li)
 • Nauczyciele i  uczniowie Gimnazjum w Mełgwi

Z powodu pełnienia obowiązków zawodowych przybyć nie mogli:

 •   dr Kazimierz Chmielewski – Akademia Wychowania Fizycznego  w   Białej  Podlasce vi-ce dyrektor  Gimnazjum w Mełgwi  – pan Jacek Wardęga
 •  Teresa Kuśmierzak – dyrektor  Gimnazjum w Biskupicach
 • Jacek Wardęga  – vi-ce dyrektor  Gimnazjum w Mełgwi

Głos zabrali:

 • ksiądz kanonik Leszek Surma- proboszcz Parafii pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela

w  Świdniku

 • starosta powiatu świdnickiego – pan Dariusz Kołodziejczyk
 • prof. dr hab. Franciszek Kluza – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 • dr Katarzyna Kozłowicz -Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 •  Monika Jarczyk- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
 •  Maria Stachowicz -Cioczek- właścicielka Restauracji Pałacowa w Wierzchowiskach
 • Gabriela Bilkiewicz – prezes Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego
 •  Paweł Szumski z  Poczty  Polskiej Lublin

 

Przedstawiciele uczelni podkreślili, że kierunki proponowane przez naszą szkołę są doskonałym startem do dalszej kontynuacji ich na uczelniach wyższych.

Pracodawcy mówili o szerokiej ofercie praktyk oraz możliwości znalezienia zatrudnienia w branży hotelarskiej, gastronomicznej i logistycznej zarówno w naszym regionie, jak w całej Polsce.

Wszyscy mocno podkreślali, że obecnie jest zielone światło dla szkolnictwa zawodowego, a oferowane w szkole kierunki kształcenia dobrze wpisują się w aktualne potrzeby rynku pracy. Zachęcali młodzież gimnazjów do podjęcia kształcenia w kierunkach zapewniających zdobycie zawodu i pracy.

 

 

W ramach obchodów „Drzwi otwartych” w  Norwidzie przygotowaliśmy dla naszych gości szereg atrakcji, naprawdę dużo się działo.

Uczniowie Norwida chcieli pokazać i przybliżyć młodszym kolegom zawody, których uczą się w szkole na co dzień. Hotelarze przygotowali namiastkę pokoju hotelowego z pięknie zaścielonym łożem oraz inne atrybuty związane z pracą w hotelu, logistycy na swoim stoisku pokazywali min. działania związane z procesem planowania sprawnego przepływu towarów, kucharze i cukiernicy przygotowali dla wszystkich odwiedzających pyszne słodkości oraz przekąski wielkanocne. Miłą niespodziankę przygotowali też uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych, którzy podczas imprezy serwowali wszystkim własnoręcznie upieczone, ciepłe gofry oraz przepis na nie.

Obok przyszłych zawodów prezentowanych przez naszych uczniów stoiska wystawowe przygotowali również pracodawcy, którzy współpracują ze szkołą realizując praktyczny proces kształcenia młodzieży. Gościliśmy Cukiernię FINEZJA Pani Pelagii Buchajskiej ze Świdnika, Piekarnię GRELA z Mełgwi, Restaurację PAŁACOWĄ z Wierzchowisk oraz Hotel DWÓR CHOINY z Kazimierzówki i przedstawicieli Mleczarni w Piaskach.

Swoją ofertę zaprezentowała również POCZTA POLSKA z Lublina i Stowarzyszenie Polesia Lubelskiego KRAINA RUMIANKU z Hołowna.

W ramach przygotowanej części artystycznej zaproszeni goście mogli obejrzeć przedstawienie    „ Atlas uczniów” prezentujące różne typy uczniów,których można spotkać w szkole, między innymi męczennik lekcyjny, pracuś szlachetny, obibok obleśny itp. przygotowane przez panią Agnieszkę Mazurek, pokazy artystyczne w ramach wiosennego Art. Norwid przygotowane przez Panią Renatę Gierszon. Wystąpiły w nich: Paulina Konopska, Natalia Krysa oraz grupy taneczne z MOK przygotowane przez Panią Edytę Sochę. Później odbył się brawurowy pokaz mody. Uczniowie prezentowali różne stroje obowiązujące w pracy w ramach kierunków nauczanych w szkole. Pokaz przygotowała Pani Małgorzata Motyl.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie statuetek „Cyprianów” przyznanych przez kapitułę szkoły w ramach  obchodów dni patrona szkoły. Wręczał je Pan dyrektor Krzysztof Gałan. Honorowego „Cypriana” przyznano Pani Krystynie Zarosińskiej, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Świdniku.

Poniżej kategorie i osoby, którym przyznano nagrodę:

Osobowość – Natalia Krysa 2Tlh

Najlepszy uczeń – Pawel Socha 3Tl

Najlepszy humanista – Paulina Konopska 2Tlh

Najlepszy Sportowiec – Konrad Podstawka 4Tl

Najlepsza sportsmenka – Weronika Krzysiak 4Tż

Najlepszy informatyk – Dawid Dobrowolski 3Tl

Najlepszy gastronom – Patrycja Psujek 4Tż

Znawca biblii – Paulina Sygara 1 Tż

100% frekwencji – Klaudia Frączek 2Tlh

Następnie wicestarosta Waldemar Białowąs oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku wręczyli nagrody w konkursie plastycznym „Mój wymarzony zawód” zorganizowanym przez szkolnego doradcę zawodowego Annę Kołodziejczyk oraz w „Międzyszkolnym konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych” zorganizowanym przez Małgorzatę Bronisz.

 

Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom i odwiedzającym za udział w DNIACH OTWARTYCH i już dzisiaj zapraszamy na kolejne w przyszłym roku.

Zespół Szkół nr 1

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/03/dni.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/03/dni-300x300.jpgredAKTUALNOŚCIEDUKACJAdni otwarte w Norwidzie,Zespół Szkół im. C. K. Norwida w Świdniku
21 marca w pierwszy, słoneczny dzień wiosny w Zespole Szkół Nr 1 im. Cypriana Kamila Norwida w Świdniku odbyła szczególna uroczystość czyli DNI OTWARTE wszyscy zainteresowani mogli odwiedzić mury naszej szkoły, w nietuzinkowy sposób zapoznać się z ofertą edukacyjną oraz poznać proponowane przez szkołę miejsca praktyk. Tego dnia obok...