Dzisiaj, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” .

„W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu… to początek preambuły Ustawy o ustanowieniu 1 marca Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Takich bohaterów nie brak również w powiecie świdnickim. Wystarczy wspomnieć Józefa Frnanczaka

( PS. Lalek), ostatniego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Franczak urodził się w Kozicach Górnych. Był sierżantem Wojska Polskiego, związanym ze strukturami ZWZ- AK, najdłużej działającym w polskiej konspiracji, w której łącznie spędził 24 lata (1939-1963). Józef Franczak został zastrzelony 21 października 1963 r. o godzinie 15:40. W nocy, o 21:00, ciało „Lalka” przewieziono do Akademii Medycznej w Lublinie. Pochówku bezimiennego, podobnie jak w przypadku jego współtowarzyszy broni, służby dokonały potajemnie, na cmentarzu przy ul. Unickiej. Jednak rodzina odnalazła zwłoki i złożyła w godnym grobie. Trzeci pogrzeb Lalusia odbył się w asyście Dowództwa Garnizonu Warszawa 26 marca 2015 w Piaskach. Tam też wcześniej,11 maja 2007 roku odsłonięto jego pomnik, a 17 marca 2008 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał pośmiertnie Józefowi Franczakowi ps. „Lalek” Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Dzisiaj w całym kraju Polacy czczą Żołnierzy Wyklętych składaniem kwiatów, spektaklami, pokazami filmów, wykładami historycznymi, czy imprezami sportowymi. Jednak nie sposób jest ważny, 1 marca najważniejsza jest pamięć.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/03/800px-Jozef_Franczak_monument-768x1024.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/03/800px-Jozef_Franczak_monument-300x300.jpgredAKTUALNOŚCIJózef Franczak,Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”,żołnierze wyklęci
Dzisiaj, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” . „W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i...