Al. Lotników PolskichOd kilku dni świdniccy kierowcy obserwują zmiany zachodzące na tzw. rondzie z helikopterem na skrzyżowaniu Al. Lotników Polskich i ul. Racławickiej. Zmiana organizacji ruchu u niektórych wzbudza wątpliwości.

– W ubiegłym roku na skrzyżowaniu ul. Racławickiej z Al. Lotników Polskich odnotowaliśmy łącznie 17 kolizji drogowych. Przyczyną większości z tych stłuczek było przede wszystkim nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Na szczęście nie doszło do zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym. Już te dane świadczą o „rozproszonej” koncentracji kierowców. W trakcie jazdy musimy obserwować drogę i obowiązujące na niej znaki drogowe, a nie kierować się przyzwyczajeniami i „jechać na pamięć”. Kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania znacznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu drogowego. Na drodze nie jesteśmy sami. Nasze decyzje i manewry, które wykonujemy mają wpływ na zachowanie innych kierujących i pieszych – podkreśla nowy Komendant Powiatowy Policji w Świdniku mł. insp. Grzegorz Hołub. –  Rondo turbinowe znacznie poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu, bo statystyki wypadków na tym rondzie były do tej pory alarmujące – wyjaśnia autor pomysłu, wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs.

Mimo zamontowania przy wjeździe na rondo aktywnych znaków ostrzegawczych, wjeżdżający na nie kierowcy często nie ustępowali pierwszeństwa kierowcom zjeżdżającym, traktując wjazd na rondo jak drogę z pierwszeństwem przejazdu. Rondo turbinowe to bezpieczne i tanie rozwiązanie, które można zastosować bez ingerencji w nawierzchnię drogi, a nawierzchnia Alei Lotników Polskich na tym odcinku objęta jest jeszcze gwarancją. Zastosowanie gumowych separatorów wymaga od kierującego przed wjazdem dokonania wyboru kierunku jazdy oraz właściwego pasa ruchu. Pojazdy poruszające się po rondzie turbinowym są w naturalny sposób kierowane bezkolizyjnie do odpowiedniego wylotu ronda, co eliminuje przeplatanie się strumieni ruchu zmniejszając ryzyko kolizji. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane na skrzyżowaniu ulic Kompozytorów Polskich i Koncertowej w Lublinie gdzie dobrze się sprawdza – mówi Białowąs – stąd pomysł na rondo turbinowe w Świdniku.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdniku wydał pozytywną opinię w tej sprawie, potwierdzając oczekiwania Zarządu Powiatu Świdnickiego w stosunku do planowanej zmiany organizacji ruchu, podkreślając aspekt poprawy poziomu bezpieczeństwa użytkowników ruchu po zastosowaniu separatorów. Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami Policja  zintensyfikowała patrole na rondzie, żeby wyeliminować negatywne zachowania, które w początkowej fazie może spowodować nowa organizacja.
Nowa organizacja ruchu obowiązuje od ubiegłego tygodnia. Kierowcy powinni pamiętać, by podczas jazdy kierować się znakami drogowymi – podkreśla wicestarosta – wówczas z pewnością to rozwiązanie przyniesie wyłącznie pozytywne następstwa.

(dp)

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/07/Al.-Lotników-Polskich-1024x683.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/07/Al.-Lotników-Polskich-300x300.jpgD.P.AKTUALNOŚCIROZMAITOŚCIAleja Lotników Polskich,mł. insp. Grzegorz Hołub,rondo turbinowe,rondo z helikopterem,Świdnik rondo,Waldemar Białowąs
Od kilku dni świdniccy kierowcy obserwują zmiany zachodzące na tzw. rondzie z helikopterem na skrzyżowaniu Al. Lotników Polskich i ul. Racławickiej. Zmiana organizacji ruchu u niektórych wzbudza wątpliwości. - W ubiegłym roku na skrzyżowaniu ul. Racławickiej z Al. Lotników Polskich odnotowaliśmy łącznie 17 kolizji drogowych. Przyczyną większości z tych stłuczek...