dsc_0108Dziś, w ramach Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, w MOK w Świdniku odbyło się spotkanie „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”. Organizatorem wydarzenia jest Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Stacja Świdnik II”.

Schizofrenia to zaburzenie psychiczne zaliczane do grupy stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości.

Podczas wydarzeń takich jak dzisiejsze obchody „Schizofrenia – otwórzcie drzwi”, można dowiedzieć się jak mało jako społeczeństwo wiemy o tym zaburzeniu i uświadomić sobie jak łatwo wiedzę zastępujemy myśleniem stereotypowym.

O stygmatyzacji psychiatrii w ogóle, w swoim wykładzie mówił lekarz psychiatra Grzegorz Małaj, specjalista terapii środowiskowej, Ordynator Oddziału Dziennego Psychiatrycznego w Lubelskim Stowarzyszeniu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

dsc_0124-Wg badań 25 % populacji ma zaburzenia psychiczne. Zaburzenia psychiczne zawsze towarzyszyły ludzkości i będą zawsze. Obecnie nie jest ich więcej, tylko więcej się o nich mówi i korzysta z pomocy specjalistów.

Psychiatra obalił takie stereotypy jak przeświadczenie, że schizofrenia jest dziedziczna, że jest nieuleczalna albo, że istnieje przymus jej leczenia. Można było się również dowiedzieć, że każdy przypadek należy traktować odrębnie i stosować inny typ leczenia. Mówił również o wynikach badań dotyczących postaw społeczeństwa wobec osób chorych psychicznie.

Ze statystyk wynika, że deklarujemy tolerancję i życzliwość dla chorych psychicznie, lecz przy pytaniach bezpośrednio nas dotyczących stajemy się już bardziej zachowawczy.

Na temat działalności Przychodni Zdrowia Psychicznego i Uzależnień w Świdniku opowiedział pan Andrzej Hanc.

dsc_0121W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele świdnickich liceów, a także podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku oraz uczestnicy Terapii Zajęciowej. Wagę spotkania docenił obecnością również Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego Leszek Czechowski.

Imprezę swoim występem artystycznym uświetnili uczniowie „Bronka” i „Norwida”, a na koniec odbyły się warsztaty artystyczno-integracyjne.

Kampania „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” ma na celu przeciwdziałanie napiętnowaniu i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię jest już realizowana od września 2000 r. w Polsce. Jej celem jest poprawa społecznego odbioru schizofrenii i pogłębienie tolerancji w naszym kraju dla osób chorych psychicznie. Dzięki edukacji możliwa jest bowiem poprawa społecznego odbioru i pogłębienie tolerancji względem osób chorujących psychicznie.

 

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/10/open-doors-1518244_1280-1024x690.pnghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/10/open-doors-1518244_1280-300x300.pngD.C.AKTUALNOŚCIAndzrej Hanc,Grzegorz Małaj,Leszek Czechowski,MOK Świdnik,Schizofrenia,Schizofrenia- otwórzcie drzwi
Dziś, w ramach Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, w MOK w Świdniku odbyło się spotkanie „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”. Organizatorem wydarzenia jest Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Stacja Świdnik II”. Schizofrenia to zaburzenie psychiczne zaliczane do grupy stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Podczas wydarzeń takich...