Wczoraj w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej odbyło się spotkanie podsumowujące Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, w ramach którego przez pięć dni, od 14 do 18 listopada, ponad trzystu uczniów uczestniczyło w programie „Otwarta firma-biznes przy tablicy”. PCEZ  już po raz trzeci bierze udział w projekcie.

– Biznes zmienia się bardzo dynamicznie. My byliśmy pracodawcą, któremu zawsze zależało, by ta szkoła się rozwijała równie dynamicznie i nadążała za zapotrzebowaniem na rynku pracy. Obecnie kadry z solidnym wykształceniem technicznym są bardzo potrzebne. Proszę mi wierzyć, że przy rekrutacji odrzucamy duży odsetek kandydatów ze względu na brak podstaw technicznych. – mówiła Ewa Kamińska, Dyrektor Pionu Zasobów Ludzkich z WSK PZL, odbierając wyróżnienie za współpracę ze szkołą.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Organizowany od 2008 roku, w 160 krajach świata.

W ramach programu szkołę odwiedziło w sumie około trzydziestu przedstawicieli różnych instytucji, zarówno przedsiębiorstw, jak i stowarzyszeń związanych z branżami, takimi jak: przemysł, finanse, informatyka, lotnictwo czy mechanika. Podczas spotkań poruszano zagadnienia związane z etycznym biznesem, finansami i prawami konsumenta. Wszyscy uczniowie z 21 klas technikum i szkoły zawodowej mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniach.

– Edukacja musi być otwarta na biznes, otwarta na przyszłość, a młodzież powinna mieć świadomość, że już dziś może kreować swoje zainteresowania i swoje przyszłe życie. Myślę, że takie działania do tego celu przybliżają – mówił podczas Gali wicestarosta Waldemar Białowąs.

Anna Goral, dyrektor PCEZ dziękowała nie tylko z udział w projekcie, ale za wieloletnią współpracę z pracodawcami. – Zależy nam nie tylko na formalnym podpisaniu porozumień, ale współdziałaniem w praktyce.- mówiła dyrektor. – Jesteśmy również wdzięczni organowi prowadzącemu, że mamy możliwość brać udział w projektach dotyczących szkolnictwa zawodowego, gwarantujących doposażenie pracowni, szkoleń dla uczniów i nauczycieli, przystępujemy także do działań związanych z programem Erasmus.

Jak zaznaczyła, pracodawcy współpracujący ze szkołą dają najlepszym uczniom gwarancję zatrudnienia, co jest skuteczną motywacją do nauki.

– Dziś jest zwrot o 180 stopni, jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe. Jak pokazują pracodawcy, brakuje młodych osób z wykształceniem technicznym i zawodowym. PCEZ ma potencjał, by tę lukę na rynku pracy wypełnić doskonale wykształconą kadrą. A my jako organ prowadzący wciąż aplikujemy o kolejne środki unijne w celu rozbudowy bazy dydaktycznej – zapewniał wicestarosta Białowąs.

Zwrócił też uwagę na problem braku doradztwa zawodowego na poziomie gimnazjum, a niedługo starszych klas szkoły podstawowej.

– Brakuje wiedzy wśród uczniów i ich rodziców, że szkoły w Świdniku mają duży potencjał i oferują perspektywiczne zawody kreowane na bieżąco przez pracodawców. Tej świadomości u gimnazjalistów brakuje i pracujemy wraz z PUP, by tę świadomość wzbogacać.

Szczególnymi wyróżnieniami i pamiątkowymi nagrodami – statuetkami uhonorowani zostali przedsiębiorcy: PZL -Świdnik i SFM Poland sp. z o.o za wieloletnią, trwałą i systematyczną pracę na rzecz uczniów PCEZ oraz intensywną współpracę i patronat nad kształceniem zawodowym uczniów Technikum nr 1 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej w PCEZ.

Oto firmy oraz instytucje wyróżnione wczoraj dyplomami z podziękowaniami za zaangażowanie w przedsiębiorczość młodych ludzi:

Starostwo Powiatowe w Świdniku

Powiatowy Urząd Pracy w Świdniku

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego Państwowe Zakłady Lotnicze S.A.

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich

Q-System

PPHU Navcom Systems S.C.

Aero Expert

OVB Allfinanz

SMF Poland Sp.z o.o

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik Spółka Akcyjna Leonardo Helicopters

ZoMaS S.C Biuro rachunkowe

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Antara Systemy Informatyczne

Centrum Integracji Społecznej Postis

Port Lotniczy Lublin

Ochotnicze Hufce Pracy w Świdniku

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku

Komenda Powiatowa Policji w Świdniku

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/12/DSC_7937-1024x684.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/12/DSC_7937-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIEDUKACJAAnna Goral,Gala Biznesu,PCEZ,przedsiębiorcy,Światowy Tydzień Przedsiębiorczości,Waldemar Białowąs
Wczoraj w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej odbyło się spotkanie podsumowujące Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, w ramach którego przez pięć dni, od 14 do 18 listopada, ponad trzystu uczniów uczestniczyło w programie 'Otwarta firma-biznes przy tablicy'. PCEZ  już po raz trzeci bierze udział w projekcie. - Biznes zmienia się bardzo dynamicznie. My...