AKTUALNOŚCI

Teraz zasady segregacji śmieci takie same w całej Polsce

Od 1 lipca obowiązuje rozporządzenie z ministra środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Co to oznacza? Że gminy będą musiały dostosować do niego zasady segregacji śmieci obowiązujące na ich terenie. Reguły będą ujednolicone w całej Polsce.
(Dz.U. z 2017 r. poz. 19)
Do tej pory gminy mogły mieć własny regulamin odbioru i segregacji śmieci. Władze samorządowe decydowały na ile frakcji mieszkańcy będą dzielić odpady. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, w każdej gminie odpady będą dzielone co najmniej na cztery frakcje.
Do pojemnika lub worka w kolorze niebieskim ma trafiać papier, do zielonego szkło, żółtego metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego odpady ulegające biodegradacji.
Gminy mają teraz czas na dostosowanie swoich przepisów do nowego prawa. Większość z nich planuje wprowadzenie ich po wygaśnięciu obecnych umów na wywóz śmieci.
Według danych resortu w blisko 440 samorządach odpady zbierane są na podstawie trzech frakcji – szkło i papier, odpady zmieszane, pozostałe suche, a na terenie ponad 180, śmieci zbierane są w podziale na dwie frakcje – suche i mokre.
Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek poinformował, że zmobilizowanie samorządów jest niezbędne w związku z wymogami, jakie stawia Unia Europejska. W 2020 r. należy uzyskać 50% poziom recyklingu. Obecnie jest to 26%.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button