To był 26. Finał WOŚP. 14 stycznia ponad 120 tys. wolontariuszy na całym świecie kwestowało na rzecz „wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Jak zwykle w akcję włączył się Świdnik.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Zebrane środki Fundacja przeznacza na najnowocześniejszy sprzęt medyczny, a w ostatnich latach pomaga również seniorom. Przez ponad 25 lat WOŚP wsparła szpitale kwotą ponad 830 mln złotych. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przekazane na wyrównanie szans w leczeniu noworodków na podstawowych oddziałach neonatologicznych. Neonatologia była siedmiokrotnie celem finałów. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów.

W Polsce funkcjonuje 3-stopniowy podział oddziałów noworodkowych ze względu na ich poziom specjalizacji. Większość oddziałów, zajmujących się dziećmi przychodzącymi na świat, to oddziały podstawowe, tzw. I oraz II stopnia referencyjności. III stopień to placówki wysokospecjalistyczne i kliniczne, na które trafiać mają dzieci z potrzebą intensywnej opieki medycznej i zaawansowanego leczenia. W efekcie 26. Finału WOŚP planowane są zakupy właśnie dla oddziałów podstawowych. Fundacja planuje pozyskać dla nich m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

Wygląda na to, że wszystkie zamierzenia uda się spełnić, albowiem zapowiada się kolejny rekord orkiestry. Ponad 82 mln. zł -tyle wynosiła kwota, jaką w niedzielę (14 stycznia) uzbierała w całej Polsce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Taki wynik zapowiada, że padnie rekord. W roku ubiegłym uzbierano w sumie ponad 105 mln. zł, ale była to kwota już po podliczeniu wszystkich aukcji. A te jeszcze w tym roku trwają. Podobną sumę uzbierano w Świdniku. Podczas 26. Finału zebrano ponad 62 tys. zł, gdzie w 2017 były to ponad 63 tys. zł. Najwięcej pieniędzy znalazło się w puszkach Weroniki Dudek (3 788,84 zł), Patryka Kwiatuszewskiego (2 840,10 zł) oraz Marcela Kowalewskiego (1 796,77 zł).- Biorę udział w orkiestrze po raz pierwszy. Zawsze sam wrzucałem pieniądze do puszki, teraz postanowiłem pomóc i kwestować. Mieszkańcy Świdnika chętnie wrzucali pieniądze, zbierałem datki w okolicach kina. Cieszę się, że tak dobrze mi dzisiaj poszło. W następnym roku też planuję pomagać orkiestrze- zapowiada 11- letni wolontariusz Marcel.

Rekord padł podczas licytacji złotego serduszka. 1500 zł zapłacił Bartosz Chudzik.- To pierwsza licytacja w Świdniku, wcześniej wspierałem orkiestrę na Dolnym Śląsku, bo stamtąd pochodzimy wraz z moją narzeczoną. To właśnie dla niej wylicytowałem serduszko. Myślę, że jest to dobre powitanie się z mieszkańcami Świdnika, albowiem właśnie tutaj zamieszkamy w najbliższym czasie- mówi Bartosz Chudzik. Świetnie sprzedały się jak zwykle koszulki WOŚP. Licytujący płacili za nie nawet 350 zł. Koszulkę przekazaną przez MKS Avia Świdnik wylicytował Jakub Osina, lider Świdnik Wspólna Sprawa- My, jako Świdnik Wspólna Sprawa od lat wspieramy orkiestrę. Swego czasu, jako stowarzyszenie organizowaliśmy świdnickie finały. Teraz aktywnie wpłacamy pieniądze, gdyż uważamy , że jest to akcja, w której po prostu trzeba wziąć udział- mówi Osina.

Podczas 26. Finału, który odbywał się w MOK w Świdniku można było zobaczyć występy teatralne, taneczne, czy muzyczne. Na początku, w sali widowiskowej, w bloku teatralnym zaprezentował się: Zespół „Psotki” (Przedszkole nr 7), Świdnicki Zespół Baletowy II (MOK), Zumba, Dziecięcy Teatr Ruchu (MOK), Teatr Maluch (MOK), Teatr Tańca, Zespół Tańca Współczesnego FLEX (MOK), Taniec orientalny, Świdnicki Zespół Baletowy I (MOK), Zespół Tańca Nowoczesnego Ambarass (SDK), Domino Jazz (Centrum Kultury i Promocji Gminy Głusk w Dominowie), Ole Babki (MOK). Podczas bloku muzycznego można było zobaczyć: Dziecięcy Chór Gospel (MOK), Świdnik Gospel Choir (MOK), Studio wokalne 24 (MOK) i Zespół Backstage. Na scenie zaprezentował się także Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy”, Zespół Tańca Nowoczesnego FUX (MOK), a także W.E.N.A. Nie zabrakło tradycyjnego światełka do nieba. Organizatorzy, czyli MOK przygotowali również imprezy towarzyszące. W sali kameralnej na dzieci czekał dmuchany plac zabaw. Można było pomalować sobie twarz, czy wziąć udział w warsztatach ceramiki i warsztatach modelarskich.

 

 

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/01/DSC08421-1024x683.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/01/DSC08421-300x300.jpgredAKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA26 finał WOŚP,Jurek Owsiak,licytacja główna,rekord Orkiestry,WOŚP
To był 26. Finał WOŚP. 14 stycznia ponad 120 tys. wolontariuszy na całym świecie kwestowało na rzecz 'wyrównania szans w leczeniu noworodków'. Jak zwykle w akcję włączył się Świdnik. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje wielką zbiórkę...