3 maja to dzień uroczyście obchodzony w każdej miejscowości w Polsce. Upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie w 1791 roku.

W Świdniku w tym roku uroczystości wyjątkowo odbywają się przed kościołem pw. NMP Matki Kościoła ze względu na remont Placu Konstytucji 3 Maja. Uczestniczą w nich władze miasta i powiatu oraz delegacje z instytucji, służb, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, szkół i przedszkoli z terenu powiatu świdnickiego.

Starosta świdnicki podkreślał znaczenie Konstytucji z 1791 roku. – Ponad 200 lat temu zaskoczyliśmy Europę, zaskoczyliśmy cały świat, bo wprowadzona została do Polski nowoczesność, która oznaczała  zwieńczenie wieloletnich prób naprawy państwa. Był to drugi na świecie i pierwszy w Europie dokument, który opisywał prawa i obowiązki obywatela, zakładając przy tym myśl oświeceniową oraz trójpodział władzy – mówił starosta świdnicki Dariusz Kołodziejczyk.

Dalsze obchody będą odbywać się w muszli koncertowej MCUS.

W Piaskach Burmistrz Michał Cholewa zaprosił mieszkańców gminy do MCK, gdzie właśnie trwa inscenizacja pn. „Mówię o Tobie z dumą…”. O godz. 12.00 przewidziana jest msza święta w intencji Ojczyzny, a następnie przemarsz pod Pomnik Konstytucji 3 Maja.

W Mełgwi po mszy świętej o godz. 10.00 przedstawiciele władz gminnych z wójtem Ryszardem Podlodowskim na czele złożą wieńce na cmentarzu parafialnym.

 

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/05/DSC_4087-1024x683.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/05/DSC_4087-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCI3 maja,Dariusz Kołodziejczyk,Konstytucja 3 Maja,Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja to dzień uroczyście obchodzony w każdej miejscowości w Polsce. Upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie w 1791 roku. W Świdniku w tym roku uroczystości wyjątkowo odbywają się przed kościołem pw. NMP Matki Kościoła ze względu na remont Placu Konstytucji 3 Maja. Uczestniczą w nich władze miasta i...