AKTUALNOŚCI

Targi edukacyjne w Świdniku.

targi edukacyjnePonad dwadzieścia szkół ponadgimnazjalnych, uczelnie wyższe oraz instytucje szkoleniowe, wzięły udział w drugich już Targach Edukacyjnych w Świdniku. W dniu 9 marca, w siedzibie MOK w Świdniku, który był współorganizatorem Targów, zebrali się przedstawiciele placówek oświatowych oraz uczniowie, prezentując swoje oferty.
Uroczystego otwarcia dokonał wicestarosta Powiatu Świdnickiego-Waldemar Białowąs. Młodzi ludzie stoją dzisiaj przed trudnym wyborem, co zrobić z kolejnym etapem swojego życia? Właśnie takie spotkania, pomagają im w podjęciu decyzji. O poszukiwaniu własnej drogi życiowej wspominał również wiceburmistrz, Tomasz Szydło.
-Ważne jest, by odkryć w sobie talent i go rozwijać- mówił Szydło. Nasze szczęście w dużej mierze będzie zależało od tego, w jaki sposób wykorzystamy posiadane zdolności. Jest to również ogromne wyzwanie dla nauczycieli, aby potrafili wskazać właściwą drogę młodym ludziom. W uroczystym otwarciu tegorocznych targów nie zabrakło przedstawicieli lubelskiego kuratorium. Reprezentantka, Elżbieta Pałka, również mówiła o tym, jak ważne jest, by odnaleźć swoje miejsce w życiu, robiąc to, co sprawia przyjemność. Radziła młodzieży, aby nie bali się poszukiwać. Właśnie takie imprezy, jak Targi Edukacyjne otworzyły szereg możliwości do poszukiwań. Swoją ofertę zaprezentowały min. szkoły ponadgimnazjalne ze Świdnika, Rybczewic, Trawnik oraz Piask.
-Mamy zawodówkę, liceum, szkołę dla dorosłych, technikum fryzjerskie i samochodowe- mówi Wojciech Malicki, uczeń Zespołu Szkół w Piaskach. Nasza szkoła wysyła swoich uczniów na praktyki zagraniczne, sam z nich korzystałem, byłem w Niemczech. Dzisiaj proponujemy symulator do nauki jazdy. W ten sposób promujemy Technikum Samochodowe. Mamy jeszcze jeden, ważny atut. Dla uczniów Technikum Samochodowego, prawo jazdy gratis. Zupełnie inną, równie ciekawą ofertę zaproponowali przedstawiciele I LO w Świdniku.
– W tym roku do naszej oferty dołączymy nowość- tłumaczy wicedyrektor „ Bronka”, Aneta Jagieła. We współpracy z Politechniką Lubelską, chcemy otworzyć klasę politechniczno- matematyczną. Zmieniamy nieco system rozszerzeń w tej klasie, zmieni się również kadra nauczycielska. Dołączą do nas wykładowcy z lubelskiej uczelni.
Po zapoznaniu się z ofertą edukacyjną i szkoleniową, uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w dwóch otwartych pokazach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zorganizowanych przez Medyczne Studium Zawodowe im. prof. St. Liebharta w Lublinie oraz warsztatach pt. „Zawody poszukiwane przez pracodawców”, które poprowadziła Dominika Kulak z PUP w Świdniku. Była to swoista informacja dla uczniów, dotycząca zawodów deficytowych i nadwyżkowych oraz zawodów przyszłości. Temat rynku pracy kontynuowali włodarze Powiatu Świdnickiego. 13 marca, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Świdniku odbyło się pierwsze posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy. Jej przewodniczącym został Jakub Osina- Członek Zarządu Powiatu. Na wiceprzewodniczącą została wybrana Anna Klamer. Rada skupiła się wokół tematów dotyczących szkoleń zawodowych, zaopiniowania nowego kierunku kształcenia (mechanik motocyklowy) w Zespole Szkół w Piaskach na rok szkolny 2015/2016, a także prezentacją rozwiązań innowacyjnych, wypracowanych w ramach projektu: „Model współpracy i koordynacji polityki społecznej w powiecie”.
Mes.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button