AKTUALNOŚCI

Pasy na urodziny.

pasy1MY NIE BLOKUJEMY RUCHU! MY JESTEŚMY RUCHEM!”- to hasło Świdnickiej Masy Krytycznej, obchodzącej w tym roku trzecie urodziny. Stowarzyszenie istnieje od maja 2012 r., a jego celem jest animacja i rozwój ruchu, świadomości oraz infrastruktury rowerowej. W swoich kręgach skupia osoby, które są nie tylko pasjonatami jednośladów, ale także chcą bezpiecznie poruszać się po drogach.
-Dzięki naszej pomocy, udało się postawić 15 stojaków rowerowych u-kształtnych – podsumowała dotychczasową działalność Klaudia Waryszak, skarbnik ŚMK. – Monitorowaliśmy stan nawierzchni ścieżek oraz ich naprawy, a w lipcu 2014 zorganizowaliśmy pierwszą w Polsce Masę Krytyczną, łączącą dwa miasta: Świdnik i Lublin. To tylko część inicjatyw stowarzyszenia. ŚMK dała początek powstałemu w tym roku Stowarzyszeniu Świdnik Miasto Dla Rowerów. W ramach tej formacji realizowany jest szereg projektów min. „Rowerowa szkoła”- czyli edukacja rowerowa wśród uczniów świdnickich szkół. Stowarzyszenie angażuje się również w tworzenie bezpiecznej infrastruktury dla rowerzystów. Dzięki spotkaniu przedstawicieli Zarządu Powiatu Świdnickiego, Porozumienia Rowerowego oraz Stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów, powstały pasy rowerowe, łączące ul. Niepodległości z WSK, PCEZ, PUP i KPP w Świdniku. To pierwsze pasy rowerowe w mieście, zrealizowane przez Starostwo Powiatowe. Jak podkreśla prezes stowarzyszenia, Maciej Lubaś-Jesteśmy drugim miastem w województwie, które posiada pasy rowerowe.-
SMK1Jeszcze podczas kampanii wyborczej obiecałem działania na rzecz poprawy infrastruktury rowerowej, więc gdy środowisko rowerzystów poprosiło o rozważenie pasa rowerowego na al. Lotników Polskich, podjąłem wyzwanie.- wspomina Jakub Osina, członek zarządu powiatu. Trzeba było znaleźć kompromis, pomiędzy różnymi stronami (drogowcami, kierowcami, rowerzystami i policją), ale udało się. Uzupełniamy również znakowanie poziome na istniejących już ścieżkach rowerowych powiatu. – cieszy się Osina. Nowe pasy dla rowerzystów to wspaniały prezent na trzecie urodziny ŚMK, ale nie jedyny. Podczas minionej sesji RM (29 maja), podjęto decyzję o powstaniu stacji i rowerów miejskich. Radni niejednomyślnie przeznaczą na ten cel 300 tys. W sumie Świdnik będzie miał 5 stacji i 50 rowerów, połączonych z systemem, działającym w Lublinie. Trzy stacje wybuduje miasto, dwie powiat, który podaje wstępne lokalizacje, a będą to: koniec al. Lotników Polskich, w okolicach PCEZ oraz pas drogowy na rogu ul. Wyszyńskiego i Racławickiej, w pobliżu jednego z wejść do galerii Venus. Przy ustalaniu lokalizacji brano pod uwagę grunty należące do powiatu. W dalszym ciągu nie został rozwiązany problem drogi rowerowej pomiędzy Świdnikiem i Lublinem. W ubiegłym roku cykliści ŚMK przejechali ze Świdnika do Lublina, w celu pokazanie władzom obu miast, że taka podróż nie jest do końca bezpieczna. Rozmowy na temat połączenia ścieżką rowerową dwóch miast trwają. Może nowa ścieżka będzie kolejnym prezentem urodzinowym dla cyklistów ŚMK.
Mes.
 
 
 
 
 
 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button