AKTUALNOŚCI

PIASKI DOCZEKAJĄ SIĘ ŻŁOBKA?

Energooszczędny budynek modułowy, z zastosowaniem pomp ciepła i instalacji solarnych, o powierzchni ok. 900 m. kw.- tak ma wyglądać nowa placówka dla najmłodszych.żłobe w Piaskach 
 
Ankieta przeprowadzona wśród mieszkańców Piask w maju tego roku pokazała, że żłobek jest potrzebny.
Według planu, ma się mieścić za Szkołą Podstawową im. Mikołaja Kopernika. Ma tam również zostać przeniesione przedszkole z obecnej siedziby, czyli z ulicy Józefa Piłsudskiego.
– Chcemy aby cały kompleks oświatowy mieścił się w jednym miejscu. – tłumaczy Marcin Najda, sekretarz Gminy Piaski. – Idea powstała już w zeszłym roku. Opracowaliśmy ankietę dla zainteresowanych i okazało się, że 90 % z osób, które odpowiedziały, było na tak. – informuje.
żłobekBudynek ma być jednopiętrowy, z podpiwniczeniem. Projekt zakłada zastosowanie jak największej ilości odnawialnych źródeł energii. Ma to zapewnić niskie koszty utrzymania. Jeśli chodzi o koszty inwestycji, to wiadomo tylko, że budżet Gminy potrzebuje wsparcia. – Byłoby bardzo ciężko. Dlatego mam nadzieję, że nasz projekt wpisze się do Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego i otrzymamy dofinansowanie. – przyznaje Najda.
Placówka miałaby dysponować miejscami dla dzieci nie tylko z Piask. Osoby z okolicznych miejscowości,(np. z Rybczewic, gdzie przedszkola nie ma), przejeżdżając przez miasto do pracy, także miałyby możliwość przywozić pociechy do przedszkola lub żłobka.
– Chyba każdy młody rodzic się cieszy. Żłobek pozwoli mamom wcześniej podjąć pracę, bo jedna pensja najczęściej nie wystarcza. – mówi pani Bożena z Józefowa (gm. Piaski). By się cieszyć jeszcze za wcześnie. Jednak zdecydowanie należy trzymać rękę na pulsie, by nie przeoczyć pierwszego naboru.
 
– Do końca września chcemy zakończyć prace projektowe. To pozwoli nam już o aplikowanie o środki unijne. Sama budowa trwać by mogła ok. rok. – przewiduje Sekretarz Gminy.
D.C.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button