AKTUALNOŚCI

UWAGA NA BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

barszczGroźny barszcz Sosnowskiego pojawił się na terenie Gminy Piaski. W związku z tym Urząd Miejski w Piaskach informuje, że zwalczanie tej rośliny rosnącej na nieruchomościach osób prywatnych należy do właścicieli gruntów. W przypadku zauważenia roślin rosnących na gruntach gminnych, należy zgłosić lokalizację takiej rośliny do UM.
 
 
ZAGROŻENIA
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowe włoski na liściach i łodygach wydzielają substancje parzące, które nasilają swoje działanie podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenia skóry, powstawanie pęcherzy, rany, blizny oraz zapalenie spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików oraz dzieci.
 
ZWALCZANIE
Metoda mechaniczna jest najprostszym sposobem zwalczania tej rośliny. Najskuteczniejsze jest niszczenie jesienią roślin jednorocznych. Najbardziej powszechną i skuteczną metodą jest jej wykaszanie. Na ogół w ciągu jednego sezonu potrzebnych jest od 2 do 4 zabiegów koszenia. Zabieg wykaszania należy wykonywać jak najbliżej ziemi tuż przed owocowaniem, a najkorzystniej w trakcie kwitnienia. Zalecane jest połączenie metod zwalczania tj. wykaszanie z zabiegiem chemicznym. Zabieg chemiczny wykonywać herbicydami zawierającymi glifosat np. Roundup 360SL. Oprysk należałoby wykonać na nowo odrastające części zielone rośliny po skoszeniu.
 
OSTRZEŻENIE
Przed przystąpieniem do zabiegu należy ochronić skórę strojem z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, przy użyciu rękawic. Materiały z włókien naturalnych (bawełniane, lniane) wchłaniają sok i są penetrowane przez włoski roślin. Chronić należy także oczy. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne, przynajmniej przez 48 godzin. Najlepiej bezzwłocznie zgłosić się lekarza.
red.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button