SPORT

JAN HOŁUB POJEDZIE NA IGRZYSKA OLIMPIJSKIE DO RIO

Świdniczanin Jan Hołub na mistrzostwach świata w Kazaniu wywalczył kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie, które w przyszłym roku odbędą się w Rio de Janeiro. Płynąc z kolegami w sztafecie 4 x 100 metrów stylem dowolnym, pobił rekord Polski i ukończył konkurencję na wysokim piątym miejscu. Przyszłorocznym startem w stolicy Brazylii wychowanek Klubu Pływackiego Avia Świdnik, a obecnie zawodnik reprezentujący Śląsk Wrocław, pójdzie w ślady swojej mamy Beaty Hołub, olimpijki z Barcelony z 1992 roku.
HOŁUBOWIE
Beata Hołub i jej syn Jan Hołub.
Świetna przed laty lekkoatletka specjalizowała się w skoku wzwyż. Była zawodniczką klubów: Start Lublin i AZS-AWF Wrocław, czterokrotną mistrzynią Polski w skoku wzwyż (1990-1993) i mistrzynią kraju w hali (1992). Jej największym osiągnięciem w karierze sportowej było czwarte miejsce na mistrzostwach świata w Tokio (1991) z wynikiem 196 cm, który pozostał jej rekordem życiowym. W tym samym roku z wynikiem 188 cm zajęła 6 miejsce podczas finału Pucharu Europy we Frankfurcie n/Menem. W tymże 1991 roku została sklasyfikowana na 9 miejscu w rankingu magazynu lekkoatletycznego Track & Field News. W 1992 roku na igrzyskach w Barcelonie w swojej grupie eliminacji skoku wzwyż wśród 21 zawodniczek zajęła 9 miejsce i z wynikiem 190 cm – przy minimum kwalifikacyjnym 192 cm – odpadła z konkursu.
* * *
Poprzednią reprezentantką powiatu świdnickiego na olimpiadzie była pochodzącą z Brzezic (gmina Piaski) Karolina Michalczuk. Uczestniczka igrzysk olimpijskich w 2012 roku w Londynie przegrała swoją pierwszą walkę w kategorii do 51 kg z indyjską zawodniczką Mary Kom i nie awansowała do ćwierćfinału.
W Atenach w 2004 roku w eliminacjach stoku wzwyż startował Grzegorz Sposób. Podczas eliminacji świdniczanin miał ogromnego pecha. Pękł mu but, powodując kontuzję nogi, przez co musiał się wycofać z dalszej rywalizacji.
Cztery lata wcześniej na igrzyskach w australijskim Sydney startowała wieloletnia pływaczka Avii Świdnik Aleksandra Miciul. Rywalizowała w wyścigach na: 100 metrów stylem grzbietowym (25 miejsce), 200 metrów stylem grzbietowym (23 miejsce) oraz w sztafecie 4 x 100 metrów stylem zmiennym (12 miejsce).
JacK
foto: archiwum Andrzeja Kwieka/www.facebook.com

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button