AKTUALNOŚCI

Święto chleba, plonów i rolników

Uroczysta Msza Święta, korowód, a na koniec zabawa do późnego wieczora – tak w skrócie można opisać tegoroczne dożynki powiatowe, które obchodzono w sobotę, 23 sierpnia w Mełgwi. Dożynki to okazja dla rolników, by podziękować za tegoroczne plony, ale także czas wspólnej zabawy.  Obchodzone były już po raz siedemnasty. Co roku święto przyciąga tłumy z pięciu gmin naszego powiatu. 19
Dożynki to święto dziękczynne za ukończenie żniw i prac polowych. Nic dziwnego, że niedzielne obchody w naszym powiecie rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, w intencji rolników, w kościele p.w. Św. Wita w Mełgwi. Po nabożeństwie już tradycyjnie, odbył się przemarsz korowodu dożynkowego. Na jego czele, bryczką zaprzężoną w konie, jechali Starosta i Starościna tegorocznych uroczystości, tuż za nimi przedstawiciele władz powiatu świdnickiego i ościennych gmin oraz reprezentacje, niosące wieńce dożynkowe. A wszystko w takt Orkiestry Dętej Gminy Mełgiew.
– Obchodzimy dziś święto plonów naszej ziemi. Jest to jeden z najpiękniejszych, staropolskich obrzędów w polskiej kulturze. Tradycja narodowa, której zawsze towarzyszy szacunek dla chleba- tymi słowami przywitał gości przybyłych na plac przy amfiteatrze, wójt gminy Mełgiew- Ryszard Podlodowski, zaś oficjalnego otwarcia tegorocznych dożynek dokonał starosta powiatu świdnickiego- Dariusz Kołodziejczyk. W swoim przemówieniu nawiązywał do tradycji i historii obecnych w polskim rolnictwie. – Musimy dziś pamiętać o tym, że wraz z tym chlebem, który znajduje się na polskim stole, rodziła się także wielka tradycja. Wielka, ludowa tradycja, którą dziś pielęgnujemy, którą dziś musimy czcić, jak największe dobro polskiej wsi. Słów uznania dla pracy rolników nie szczędził również Marcin Najda, przewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego. -Oddaję hołd, spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe strzec i chronić tej ziemi. Podczas części oficjalnej przeczytane zostały również listy od wojewody Wojciecha Wilka oraz od marszałka województwa lubelskiego, Sławomira Sosnowskiego. Więcej o święcie tegorocznych plonów przeczytacie Państwo w najnowszym numerze Przeglądu Świdnickiego, już pod koniec sierpnia.
Red.
 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button